5 najkrajších slovenských chalúp

Toto leto sa mnohí z nás rozhodli stráviť dovolenku na Slovensku. Pre  milovníkov prírody môže byť ideálnym miestom na oddych práve ich chata na vidieku. Pokiaľ ste si práve kúpili chalupu alebo uvažujete nad jej rekonštrukciou, v tomto článku Vám prinášam zopár tipov, ako z nej vytvoriť naozaj očarujúce miesto. Inšpirujte sa tými najkrajšími slovenskými chatami, z ktorých vyžaruje teplo a pohodlie vidieckeho domova. 

1. Starý mlyn v Štiavnickych vrchoch

O tejto malebnej usadlosti vedel len málokto, kým sa pred časom neobjavila v televíznej relácii. V nej bola táto stavba ponúkaná nádejným kupujúcim, no mnohí z nich sa zľakli množstva energie a práce, ktorú by museli investovať do jej prestavby. S rekonštrukciou typickej stavby mlynského domu si poradili až majitelia, ktorí o vodných mlynoch niečo vedeli.

Chalupa 21

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

K obytnej rozložitej časti domu je pripojená technická, ktorá susedí s potokom a je sčasti ohraničená nižšie posadenou kamennou stenou. Za ňou sa nachádza uzatvorený dvor, v ktorom sa pred tristo rokmi točilo mlynské koleso. V minulosti mlyn dokonca zhorel a po rozsiahlom požiari budova dlhšie chátrala. 

Snahou predchádzajúceho majiteľa bolo starý mlyn zrekonštruovať a následne pripraviť na ďalší predaj. Okrem iného sa mu podarilo zrekonštruovať štýlové drevené okná a pavlač, aj keď budúci majitelia mali úplne inú predstavu o dizajne interiéru. Prestavbe starého mlyna podľa ich predstáv venovali skoro rok.

Chalupa 22

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Chalupa 24

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

„Mlyn voľakedy vyhorel, omietky opadali samy. To, čo sa javí ako zvlhnuté murivo na vonkajšej fasáde, sú len soli, ktoré sa prirodzene vyzrážali z kamenného muriva. Obvodové murivo sa z vonkajšej strany odkopalo, položila sa drenáž, hydroizolácia, zviedli sa odkvapové rúry. Dom je celkom suchý aj v pivničných priestoroch“ uvádza majiteľ. Vďaka otvorenej zasklenej verande v prednej časti domu sa podarilo celý interiér príjemne presvetliť. Denné svetlo tak prenikne aj do obývačky a kuchyne, ktoré pôvodne ohraničovali hrubé múry s malými oknami.

„V 80 cm hrubom kamennom murive sme vybúrali dva také veľké otvory, aby sa mohlo voľne prechádzať zo zasklenej verandy do vnútrodomu. Vyššie klenutie nad prechodmi do staršej časti domu sa nedalo vyskladať pre betónový veniec. Zaklenutie nie je celkom tradičné pre náš kraj. Stavali sme podľa šablóny, no nie do oblúka s najvyšším bodom zaklenutia v strede. Napätia a tlaky sa teraz roznášajú v ohyboch po stranách oblúka. Pri murovaní miernejších klenieb pomáhali štiavnický architekt a ďalší murár. Aj drevené hrady boli najprv naukladané na vencoch. Aby sme získali viac priestoru na zobytnenie podkrovia, hrady sa zavesili hlbšie do podhľadu prízemia na železných kotvách a Z nosníkoch. Nadokenné oblúky sa tiež robili nanovo s plnými tehlami,“ uvádza majiteľ o konštrukčných zmenách.

Chalupa 23

Otvorenie domu do priestoru sa podarilo zásluhou riešenia s klenbovými vstupmi v obvodovom murive. Denné svetlo tak dokáže rozjasniť aj širší interiér mlyna. Prenikne aj do kuchyne a obývačky, ktoré boli pôvodne zatemnené hrubými múrmi s malými oknami.

2. Modrá chalúpka v Kremnických vrchoch
Chalupa 5

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Za vzhľadom tejto čarovnej chalúpky sa skrýva starý bannícky dom, kedysi nazývaný Hauerland. Bol postavený v roku 1740 a keďže pôvodne bol celý natretý namodro, premenovali ho na Blauhaus. Dnes ostali stopy po modrej skalici len v spodnej časti chalúpky.

Pre túto poschodovú drevenicu so šindľovou strechou a vonkajšou pavlačou sa však u miestnych vžilo aj pomenovanie K pastierskemu vŕšku.

Poslednou vážnejšou rekonštrukciou prešla táto usadlosť v roku 1832, a jej posledným majiteľom je už takmer štvrťstoročie architekt Boris s rodinou. Ten sa podujal na jej prvú vážnejšiu novodobú renováciu.

Chalupa 6

www.urobsisam.zoznam.sk 

Chalupa 7

www.urobsisam.zoznam.sk

Na jej začiatku sa musel popasovať s rozpadávajúcimi sa múrmi, deravou strechou aj so zanedbaným vzhľadom. Nový majiteľ sa však našťastie nevzdal a neskôr sa pustil do renovácie interiéru. Aby získal lepšiu predstavu, ako by to v ňom malo vyzerať, najskôr obehal viacero skanzemov. Problémom bolo aj nedostatok svetla v pôvodných spacích komorách, dnes spálňach. Svetlo do nich prenikalo len cez jedno malé okienko. Po dohode s pamiatkarmi sa našťastie podarilo majiteľovi vybudovať ďalšie okno a celý interiér tak pekne presvetliť.

Po pomerne vysokom schodisku nazývanom mlynárske schody sa dá vystúpiť na horné poschodie, kde sa nachádzajú ďalšie dve spálne. Tento priestor kedysi slúžil na uskladnenie sena a rozprestieral sa až po povalu.

Útulnú atmosféru docielili majitelia aj výberom tradičných materiálov, akými sú drevo, kov,  ale aj dobovým nábytkom, tkanými pokrovcami a rôznymi doplnkami.

Chalupa 8

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

3. Dom plný spomienok v Doľanoch

Majiteľku tohto romantického domčeka k jeho rekonštrukcii priviedli hlavne nostalgické spomienky. Postavil ho totiž jej starý otec. Ako sa rodina rozrastala, pribúdal v ňom aj počet miestností. Keďže v dome dlhé roky nikto nebýval, nachádzal sa v dosť zanedbanom stave. Rekonštruovať bolo potrebné úplne všetko, od podláh a omietok, podláh a elektrického vedenia až po strechu. V hodine dvanástej sa tiež zachránila nosná stena, ktorá sa nakoniec podoprela v základoch a pripevnila ku komínu.

Chalupa 9 1

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Pri zariaďovaní interiéru popustila pani Simona uzdu svojej predstavivosti. Každý predmet, ktorý sa v ňom nachádza, nesie nejakú spomienku. Kým porcelán pripomína dedove cesty do Viedne, šálky, poháre, taniere a mlynčeky v kuvhyni používala ešte jej babička.

Medzi pôvodnou kuchyňou a spálňou v strede domu sa prebúrala priečka, čím sa vytvoril veľký otvorený priestor pre kuchyňu, obývačku aj jedáleň.

Chalupa 10

Zdroj: www.urobsisam.sk

Pôvodné škarované podlahy sa odvlhčili a nahradili sa betónom s podlahovým kúrením, na ktorý bola položená plávajúca podlaha imitujúca prírodné drevo. V obývačke aj v kuchyni ostali zachované pôvodné trámy, ktoré sa pre zachovanie jednotného dojmu umiestnili aj do ostantných miestností. Na záchranu hlinených stien bolo potrebné podrezať a zaizolovať murivo. Povrch stien naopak skrášlia špeciálna hlinená omietka potretá kazeinovými farbami.

Majster pôvodne pani Simonu presviedčal, aby nechala historickú kamennú stenu prekryť. Napokon však našla odborníka, ktorý podporil jej rozhodnutie nechať ju odhalenú. 

Chalupa 12

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

4. Storočná drevenica v Nízkych Tatrách

V predhorí Ďumbierskych Tatier sa nachádza vyše storočná chalupa, ktorá sa pod taktovkou šikovných majiteľov premenila na útulný vidiecky domov.

Chalupa 13 1

www.urobsisam.zoznam.sk

Natali a jej rodina chalupárčia v prírodnom prostredí Horehronia už od roku 1977. Krásnu drevenicu odkúpili od miestnej vdovy po kováčovi. Vedľa nej sa nachádza kováčska dielňa so všetkým, čo patrí k poctivej práci kováča – mechy, pôvodne dochované náradie aj ohnisko s komínom. Kováčsku vyhňu zas majitelia premenili na peknú chalúpku, pričom sa nesnažili potlačiť jej pôvodný charakter. Cit pre interiérový dizajn je vidieť pri zariadení drevenice, kde sa majiteľka nesnažila ísť ľahkou cestou kúpy nábytku na mieru. Namiesto toho pôvodné kusy zariadenia starostlivo opravovala, reštaurovala a čistila, aby obnovila ich zašlú slávu. Postupne tak do chalupy pribudla truhlica na obilie, trepač ľanu, starý drevený rebrík, kolovrátok, sporák aj hrnce. Zaujímavé kusy nábytku postupne majitelia objavovali po celom Slovensku.

Chalupa 14

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Chalupa 15

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Rekonštruovať bolo potrebné aj samotné základy, keďže dve až tri rady spodných trámov napadla drevokazná huba. Postupne preto majitelia museli odstrániť všetky trámy v základoch a namiesto nich vybetónovali základovú dosku. Ostatné trámy tesnili tradičnými metódami prostredníctvom hliny, slamy a machu. Základové kamene na pamiatku zakomponovali do dekoračnej skalky a ohniska. Pre drevokazné huby však musela Natali s rodinou podlahu meniť na dvakrát, pretože okrem pôvodnej drevenej postupne zamorili aj novú smrekovú. Aby sa nákaza ďalej nešírila, rozhodli sa pre odolnejšiu podlahu z borovicového dreva. 

Chalupa 16

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

5. Tradičná chalupa na Myjave

Za slnkom zaliatymi údoliami a kopcami na Myjave stojí na konci dediny malá chalúpka. Očarí Vás nielen rozprávkovo krásnym interiérom, ale aj zaujímavým príbehom.

Chalupa 17

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Na jeho počiatku bola mladá slovenská rodina ktorá žila v dvojizbovom byte v Bratislave. Premýšľala, či si kúpiť väčší byt alebo domček na vidieku, no nakoniec zvíťazil domček. „Potrebovali sme priestor, kde by sme mohli vytvárať niečo užitočné, no zároveň pekné, a chceli sme byť viac na vzduchu,“ približuje majiteľ Ivo. Túžili po chalúpke v prírode, ktorá by bola zároveň celoročne obývateľná a blízko Bratislavy. Keď prvýkrát objavili chalupu na Myjave, zostali ňou doslova očarení. „Hneď ako som do domu vstúpila, vedela som, že je pre nás tá pravá. Moje srdce doslova kričalo. Moja myseľ už nedokázala vnímať nič iné, v myšlienkach som sa stále vracala sem. Po skončení prehliadky sme okamžite volali prvej realitnej maklérke, že chalúpku chceme,“ vysvetľuje majiteľka Eva. Odvtedy trávi mladá rodina na Myjave všetky voľné víkendy.

Chalupa 18

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Chalupa 19

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Vidiecky štýl interiéru sa majiteľom veľmi zapáčil a postupne si začali chalúpku zariaďovať podľa svojich predstáv. Majiteľku Evu upútala renovácia nábytku farbami Chalk Paint, ktoré sú ekologické a pre ich nanesenie sa nemusí odstrániť pôvodný náter. Keďže na Slovensku v tom čase tieto farby neboli nikde dostupné, Eva vycestovala do Rakúska za jednou pani, ktorá ich predávala. Následne ich niekoľko mesiacov skúšala a experimentovala s nimi. S farbami sa pracovalo nad jej očakávania a výsledky boli skvelé. Z týchto dôvodov neskôr sama rozbehla predaj týchto farieb na Slovensku. V súčasnosti Eva s Chalk Takl nielen maľuje, ale organizuje aj kreatívne workshopy pre jednotlivcov aj skupiny.

Chalupa 20

Zdroj: www.urobsisam.zoznam.sk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn