Význam farieb v interiérovom dizajne

Ako by ste opísali farbu? Aj keď ju tvorí elektromagnetické vlnenie vnímané našimi očami a vo svojej podstate nie je reálna, na našu psychiku má veľký vplyv. Určite sa aj vám niekedy stalo, že na vás nejaká miestnosť pôsobila energicky a veselo, alebo naopak upokojujúco až melancholicky. V tomto článku sa dozviete, ako používať v interiéry jednotlivé farby tak, aby ste dosiahli želaný efekt.

1. Červená

Táto výrazná farba symbolizuje energiu, ale aj vášeň túžbu či silu. Práve pre tieto svoje vlastnosti sa často používa v spálni. Obľúbená je tiež v jedálni či reštauráciách, keďže povzbudzuje chuť do jedla. Príliš veľa červenej však môže pôsobiť agresívne, preto sa odporúča používať ju v interiéry s mierou. Jedna výrazná stena či doplnky v tejto farbe naopak dodajú miestnosti dynamický šmrnc.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: architecturaldigest.com

2. Oranžová

Farbu entuziazmu, šťastia, kreativity, odhodlania či úspechu často nájdeme práve v detských izbách či umeleckých ateliéroch. Odbúrava negatívne emócie a preto je vhodná do priestorov, kde sa stretáva veľké množstvo ľudí. Podobne ako červená je výbornou voľbou do kuchyne, keďže povzbudzuje apetít.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: creativemary.com

3. Žltá

Ako symbol radosti, sviežosti, energie a intelektu je excelentnou voľbou do uvítacích miestností, kuchýň, jedální a kúpeľní. Príliš výrazné odtiene žltej ale paradoxne dokážu vyvolať pocity hnevu, preto by sa mala využívať skôr v harmonických tónoch.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: dwell.com

4. Zelená

Zelená je považovaná za symbol prírody. Zo všetkých farieb má vraj na oko najviac upokojujúci účinok a preto v interiéri vyvoláva pocit uvoľnenia a bezpečia. Symbolizuje rast, harmóniu, sviežosť a plodnosť a má schopnosť vyvolať v ľuďoch pocit emocionálneho pokoja. Je veľmi univerzálna a vhodná na použitie do každej miestnosti v domácnosti.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: .pufikhomes.com

5. Modrá

Je považovaná za jednu z najpopulárnejších farieb, keďže je asociovaná s dôverou, múdrosťou, inteligenciou, vierou, pravdou a nebom. Spomaľuje metabolizmus, ale vraj tiež pomáha upokojiť krvný tlak a utíšiť tlkot srdca. Je preto najvhodnejšia do spální či kúpeľní, kde symbolizuje vodný element. V kombinácii s pestrými a veselými odtieňmi ju môžete použiť aj do kuchyne. Tmavomodrá naopak symbolizuje serióznosť, skúsenosť, integritu a silu, a preto sa s obľubou využíva napríklad v bankách alebo administratívnych budovách.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: houseandgarden.co.uk

6. Fialová a ružová

S fialovou dodáte vášmu interiéru sofistikovaný pôvab. Táto obľúbená farba sa tiež spája s luxusom, kreativitou, uvoľnenou atmosférou a melanchóliou. Je častou voľbou pri zariaďovaní izieb teenagerov. Ružová na druhej strane symbolizuje súcit, starostlivosť a lásku a v závislosti na jej odtieni dokáže vytvoriť v miestnosti hravú, ženskú a prívetivú atmosféru. Nie je preto prekvapením, že je najpopulárnejšou práve v dievčenských izbách.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: thebudgetdecorator.com

7. Biela 

Ako najpoužívanejšia farba v interiéri dokáže navodiť pocit mladosti, viery a nevinnosti. Má schopnosť opticky zväčšiť priestor . Pre jej univerzalitu ju možno použiť v každej izbe, ktorá bude v tomto odtieni pôsobiť živo, sviežo a zároveň krehko.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: cocokelley.com

Zdroje:


https://www.color-meanings.com/psychological-effects-color

https://www.interiordezine.com/color/meanings/


https://www.theartcareerproject.com/psychology-of-color-interior-design/


http://www.pmfurniture.com/blog/2016/09/21/the-meaning-of-colours-for-interior-design/Zdroj titulná fotka: www.houseandgarden.co.uk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn