Vydarená renovácia 140 – ročného bytu v centre Bratislavy

Historický byt v centre Bratislavy ihneď učaroval svojmu majiteľovi osobitým šarmom. Napriek tomu, že bol v dobrom stave, jeho problémom bola nie úplne ideálna dispozícia. Pri vstupe do bytu sa napríklad vstupovalo priamo do izby. V byte sa nachádzala tiež veľmi malá a nevyhovujúca kúpeľňa s kuchyňou. Hlavným cieľom skupiny dizajnérok preto bolo usporiadať byt tak, aby mal predsieň, kuchyňu spojenú s obývačkou a jednu samostatnú izbu. Hlavná dizajnérka Majka Fejková, ktorej pomáhali jej kolegyne Michaela Hricová a Veronika Tomášová sa tiež snažili zachovať pôvodné krásne klenby, aj keď limitovali priestor pri navrhovaní dispozície.

Bytik 1

Zdroj: domztehly.sk

V novom návrhu tak vytvorili predsieň s hlavnými úložnými priestormi, obdĺžnikovú kuchyňu prepojenú s obývačkou a malú, ale za to praktickú spálňu. 

S pôvodnými klenbami a výklenkami sa však zachovali aj dvere, ktoré pripomínali nostalgiu starých čias. Práve tento historický nádych bytu bol inšpiráciou pre jeho nový dizajn, ktorý spája kov, tehlu, drevené doplnky a jemnú modro-ružovú farebnosť doplnenú o medené akcenty.  Práve tie nájdeme na rôznych prvkoch v dome – od vodovodných batérií po lustre, regulačné kolieska na rúre, kanvici či varnej doske. Keďže dvere boli originálne čierne, dizajnérky túto farebnosť zvolila aj na kuchynské spotrebiče, umývadlo, tmavú kuchynskú dosku a koberček. Čierna v kombinácii s medenou sa skvele dopĺňajú, pričom pôsobia nadčasovo a zároveň luxusne. 

Osobitne sa dizajnérky vysporiadali s dispozíciou v úzkej kuchyni. Aby bolo varenie v nej čo najpohodlnejšie, mikrovlnnú rúru umiestnili do vstavanej skrine oproti kuchynskej linke, ktorá zároveň poskytuje dostatok úložného miesta. V časti kuchyne tiež zvolili otvorené police, ktoré dotvárajú dojem vzdušnosti.

Bytik 2

Zdroj: domztehly.sk

Výklenok v v obývacej časti a spálni krášli jemný tehlový obklad, ktorý ladí s podlahou s dubovým drevodekorom. Štýlový obklad v kúpeľni na spôsob patchworku zas dodáva priestoru sviežosť a hravosť. Šikovným riešením, ako sa vyrovnať so stiesneným priestorom kúpeľne bolo umiestnenie kachličiek do polovice steny. Podobný spôsob usporiadania sa používa aj pri šikmých stropoch. Celkovú farebnosť interiéru dopĺňajú aj záclony vo farbách modrej a ružovej umiestnené na oblúkovej garníži, ktoré skvelo zapadajú do výklenku. S jemným dizajnom celého bytu zaujímavo kontrastujú kovové lustre a zaujímavý nábytok. Vzorovaný koberec v obývačke spolu s nábytkom na nožičkách vytvárajú v interiéri škandinávsky nádych. Dizajnérka tak dokazuje, že aj keď kombinujeme viacero štýlov, celkový priestor môže byť lahodiaci nielen pre oko, ale aj pre dušu.

S celkovým dizajnom interiéru, kde sa stretáva starý svet s tým moderným, tak ostáva nadmieru spokojná nielen dizajnérka, ale hlavne samotný majiteľ.

Bytik 3

Zdroj: domztehly.sk

Bytik 4

Zdroj: domztehly.sk

obrazok 2021 05 02 225907

Zdroj: domztehly.sk

Zdroj: 

https://www.domztehly.sk/2021/04/16/romanticky-byt-v-140-rocnom-dome/?fbclid=IwAR3NuIl_npKrGelD114b7tqjdGL5RtGuQO9Rt1zFVwY2idHZboLcPTWWfRY

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn