Výnimočná rekonštrukcia bytu v jemne industriálnom štýle

Slovenská dizajnérka Hana Vláčna je autorkou projektu rekonštrukcie bytu pre mladý pár, túžiaci po premene ich staršieho bytu na moderné dizajnové útočisko.

Byt bol v pôvodnom stave, a jeho nevýhodou bola aj nepostačujúca dispozícia. Pôvodné riešenie 2 + 1 bolo potrebné prerobiť na 3+kk, keďže mladý pár plánoval prírastok do rodiny. Dizajn bytu autorka podľa predstáv majiteľov jemne zladila do industriálneho štýlu. 

Byt 2

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Hlavnou dispozičnou zmenou bolo prepojenie kuchyne s obývačkou do jednej miestnosti. Tá nie je príliš veľká a tak pre zdravú ergonómiu miestnosti musela dizajnérka šetriť každý centimeter.  V kuchyni nechýbajú vstavené spotrebiče a pre vytvorenie dostatku úložných priestorov je jedna kuchynská zostava navrhnutá až ku stropu.

Byt 1

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Stavebné práce značne skomplikovalo vetracie potrubie v podobe 15 rúrok, ktoré sa tiahli celým domom a nebolo možné ich odstrániť. Nepríjemne to sťažilo realizáciu návrhu novej dispozície, a ten sa musel rýchlo prerobiť.

V obývačke poskytujú dostatok úložného priestoru kovové regály, ktoré pokračujú až k jedálenskému stolu a slúžia na odloženie kníh a rôznych dekoračných predmetov.

Byt 3

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

V kúpeľni si majitelia priali namiesto vane ponechať sprchový kút cez celú šírku miestnosti. Nachádza sa v nej aj dizajnová a dostatočne veľká úložná skrinka pod veľkým umývadlom. Ako podlahu autorka projektu zvolila z dôvodu úspory priestoru namiesto klasických kachličiek  živicovú stierku s povrchovou úpravou do mokrých priestorov.

Byt 4

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Šikovným riešením bolo umiestniť práčku so sušičkou do vzniknutého výklenku na chodbe, kde bola navrhnutá vstavaná skriňa. Je v nej dostatok úložného priestoru na domáce potreby a zároveň nijako neruší estetiku celého bytu.

V ďalšom výklenku na chodbe je umiestnená veľká šatníková skriňa, kde sa nachádza šatníková tyč, skrinka na topánky, vysávač a tiež žehliaca doska. Na protilahlej stene sa vynímajú fotografie z ciest majiteľov bytu a praktické dizajnové háčiky. Chodbu skrášľuje aj zaujímavá dizanová stolička na sedenie a krásne veľké zrkadlo, vďaka ktorému vyzerá chodba svetlejšie. V celom byte , vrátane chodby nenájdete jedinú bielu stenu – všetky sú namaľované v pastelovej sivo-modrej farbe.

Byt 5

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Byt 6

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Dominantou spálne za veľkou čalúnenou posteľou je výrazná tapeta, ktorá ladí s maľovkou na zvyšných stenách. Dvere  boli posunuté tak, aby vytvorili priestor veľkej vstavanej skrini, ktorá je zároveň najväčším úložným priestorom v byte. V miestnosti sa nenachádza centrálne osvetlenie, aby lepšie vynikli dve závesné lampy pri posteli. Okrem nich sa o presvetlenie spálne postarajú bodové svetlá pred skriňou.

Byt 8

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Použité farby a materiály v celom byte odrážajú štýl majiteľov, ktorým sa páči jednak industriálny, ale aj moderný štýl.  V byte preto nájdete podlahu s výraznou štruktúrou dreva, tmavú farbu,  kovové doplnky v podobe svietidiel,  podnoží k jedálenskému stolu, a tiež na mieru vyrobené kovové regály slúžiace ako knižnica pri televízii. Krásne hodiny nad pohovkou sú nepochybne najzaujímavejším dizajnovým prvkom v celom byte. 

Zdroj: https://mojdom.zoznam.sk/byvanie/navrhovanie-interieru/starsi-byt-po-kompletnej-rekonstrukcii-zmena-dispozicie-a-jemne-industrialny-vzhlad/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn