Tipy, ako si efektne zariadiť obývačku

Správne usporiadanie nábytku a doplnkov v obývačke môže byť pre niekoho možno jednoduché, no pre veľa ľudí je to hotová veda. Hlavne ak s tým nemajú skúsenosti. Nie je však čoho sa obávať, s pár jednoduchými trikmi si aj s touto úlohou hravo poradíte.

1. Vyberte si centrálny bod

Či už je to konferenčný stolík, na ktorom radi umiestňujete víno či maškrty, veľkoplošná obrazovka alebo krásny rodinný krb, z ktorého vyžaruje teplo domova, je dôležité stanoviť si v miestnosti jeden centrálny bod. Vyberte si teda svoj najobľúbenejší kúsok, okolo ktorého sa bude sústreďovať nábytok aj fokus celej miestnosti.

Obyvacka 1

Zdroj: honeywerehome.com

2. Podporte konverzáciu

Obývačka je spoločenskou miestnosťou ako stvorenou na rozhovor, tak prečo ho nepodporiť? Pre naozaj dobrú konverzáciu by bolo napríklad nevhodné, ak by ste mali sedačku a kreslo umiestnené chrbtom od seba. Na sedenie môžete tiež využiť rôzne taburetky či lavice, ktoré by mali byť však otočené smerom k sebe a v dostatočnej blízkosti na príjemný rozhovor.

Obyvacka 2

Zdroj: extraspace.com

3. Zvoľte správnu vzdialenosť

Pri zariaďovaní by ste si mali dávať pozor na to, aby ste mali v obývačke dostatok priestoru nielen medzi jednotlivými kusmi nábytku, ale aj medzi zariadením a stenami. Celá miestnosť tak bude pôsobiť vzdušnejšie a priestrannejšie. Dobre zapôsobí napríklad aj sedačka odsadená kúsok od steny. Rovnako dôležité je tiež dať si pozor na to, aby jednotlivé kusy nábytku spolu ladili veľkostne aj vzhľadom na rozmery obývačky. Veľká pohovka zaberajúca takmer celú miestnosť v kombinácii s malými kreslami by tiež mohla pôsobiť nevskusne až komicky.

Obyvacka 4

Zdroj: ldshoppe.com

4. Neblokujte priestor pri vchode

Kreslá či sedačky by mali byť v obývačke umiestnené tak, aby neobmedzovali v pohybe po miestnosti, ani dnu z miestnosti ani von. Určite by nemali blokovať vchody do obývačky nábytkom, ktorý by tiež nemal brániť voľnému priechodu v prípade spojenej kuchyne. Medzi sedačkou a konferenčným stolíkom, rovnako aj medzi ostatnými kusmi nábytku sa odporúča minimálna vzdialenosť 45 centimetrov. Pohyb po celej miestnosti tak bude voľný bez žiadnych obmedzení.

Obyvacka vchod

Zdroj: katrinablair.com

5. Správne zakomponujte koberec

Rozmery a tvar koberca by mali zodpovedať rozmerom miestnosti. Do štvorcovej obývačky by ste tak nemali umiestniť obdĺžnikový koberec a naopak. Ak na podlahu položíte obdĺžnikový koberec, dajte si pozor na to, aby jeho dlhá strana bola umiestnená rovnobežne s dlhou stenou. Ak budete dodržiavať tieto základné pravidlá, bude váš koberec alebo behúň pôsobiť harmonicky s ostatným zariadením v obývačke. 

Obyvacka koberec

Zdroj: michealadianedesigns.com

Na záver Vám prinášam pár rád, aby ste pri zariadení obývačky nezabudli ani na ďalšie inšpiratívne detaily: 

Zdroj: 

https://lepsiebyvanie.pluska.sk/byvanie/tipy-ako-aranzovat-nabytok-obyvacke-zvladnete-to-aj-svojpomocne

Zdroj titulná fotka:

www.pinterest.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn