Škandinávsky štýl – závan severského dizajnu v pohodlí vášho domova

Nevtieravou krásou a pohodlím škandinávskych domovov sa pri zariaďovaní svojich príbytkov snažia inšpirovať milióny domácností po celom svete. V tomto článku si zhrnieme 7 jednoduchých pravidiel, na ktoré by ste pri tvorbe tohto jedinečného štýlu nemali zabúdať.

1. Veľa svetla

Severské krajiny sú známe nedostatkom denného svetla, napríklad v takom Dánsku býva  menej ako 7 hodín denne. To je hlavným dôvodom, prečo Škandinávci myslia pri stavbe domu na dostatočne veľké okná, cez ktoré preniká do interiéru čo najviac prirodzeného svetla. Ak ich zakrývajú závesmi, sú vyrobené z ľahkých tkanín ako je ľan alebo priehľadné textílie. Typické lampy v industriálnom štýle miestnosti príjemne oživia , tak isto ako rozložené sviečky vyčarujú pohodlnú domácku atmosféru.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: estliving.com

2. Veľa bielej a tlmené farby

Základom farebnosti tohto dizajnu je biela farba. V tomto odtieni sú najčastejšie namaľované všetky steny v interiéry, pričom strohý dojem môžete doplniť šedou, sépiovou, hnedou, prípadne tlmenými odtieňmi zelenej, modrej, alebo staroružovej, tzv. dusty punk. Na oživenie interiéru a vytvorenie kontrastu sa v interiéroch často používa práve zariadenie a doplnky v čiernej. 

V modernom severskom štýle sú povolené aj výraznejšie farby v odtieňoch žltej či horčicovej. 

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: roomssolution.com

3. Minimalistické a funkčné zariadenie
Škandinávsky štýl si ľudia často mýlia s minimalizmom, pretože tiež kladie dôraz na funkčnosť a čistotu interiéru. Pri výbere nábytku preto stavte na jednoduchosť a praktické využite. Riaďte sa heslom menej je niekedy viac nezapratávajte miestnosti zbytočnými doplnkami. Ak sa bez nich nemôžete zaobísť, nič nepokazíte ručne vyrábanou keramikou alebo kontrastnými doplnkami vo výraznejších farbách.
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: stylebyemilyhenderson.com

4. Svetlé prírodné drevo
Veľkej obľube sa v severských krajinách tešia podlahy a nábytok z prírodného dreva v svetlých odtieňoch, často nafarbené na bielo. Veľkometrážne koberce od steny k stene sa v tomto štýle nepoužívajú, nanajvýš tak menšie koberce alebo behúne.
Populárne sú aj drevené panely na stenách alebo slúžiace ako predel medzi jednotlivými časťami interiéru. 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: www.homestolove.com.au

5. Hrejivé a vzorované textílie
K severskému štýlu zariaďovania neodmysliteľne patria rôzne tkané prikrývky, mohérové deky, behúne z mäkkej prírodnej kožušiny či kože. V štýle hygge dodávajú inak strohému interiéru v ostrých líniách teplo a pohodlie domova. Textílie či koberce majú často rozličné geometrické vzory bývajú  v  teplých farbách. 
Pri prestielaní postelí sa používa väčšinou vrstvenie, na ľanovú plachtu preto môžete použiť vlnenú prikrývku a k čelu postele naukladajte veľa menších vankúšov. 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: https://howirent.grillo-designs.com

6. Rastliny
K neodmysliteľným súčastiam škandinávskych domácnosti patrí veľké množstvo rastlín. Či už sú položené na podlahe, na stolíkoch či na parapetoch, vášmu interiéru dodajú závan prírody. 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: howirent.grillo-designs.com

7. Eko-friendly bývanie

Príroda je najväčšou inšpiráciou škandinávskej architektúry a dizajnu. Z tohto dôvodu sa v interiéry vyskytujú najmä materiály ako drevo, kožušina, vlna a koža. Skvele sa tiež dopĺňajú s metalickými odtieňmi mosadze alebo medi, ktoré sú používané na kuchynských úchytkách, lampách, vešiakoch či iných doplnkoch.

Severania sa pri stavbe svojich príbytkov tiež snažia o ekologickú udržateľnosť. Štandardom bývajú trojité sklá, tepelné čerpadlá či izolácia stien a striech. Pri návrhu stavby sa tiež myslia na ekologickú udržateľnosť a hľadajú alternatívne zdroje energie. Typickým prvkom umiestneným v rohu obývačky býva kozub, ktorý slúži nielen na kúrenie, ale aj ako dekorácia. 

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: pinterest.com

Zdroje:

 http://www.home-designing.com/2015/08/scandinavian-living-room-design-ideas-inspiration

 

https://www.apartmenttherapy.com/scandinavian-design-rules-262980

https://www.mydomaine.com/scandinavian-interior-design-ideas

https://www.elledecor.com/design-decorate/trends/g2475/scandinavian-trends/?slide=8

10 Common Features Of Scandinavian Interior Design

Aký je severský štýl v zariaďovaní bývania?

Titulná fotka: homedesignlover.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn