Provensálsky štýl- keď sa romantika snúbi s eleganciou

Tiež ste podľahli podmanivému kúzlu francúzskych vidieckych domovov? Tento štýl typický pre oblasť Provensálska, krajiny Azúrového pobrežia a levanduľových polí, má dlhú tradíciu. Siaha až do 17. storočia, kedy sa francúzska buržoázia uchýlila pred ruchom veľkomesta na pokojný vidiek. Mimoriadne populárnym  pri zariaďovaní vidieckych obydlí sa tento štýl stal v 19. storočí, kedy sa rozšíril do celého sveta. V tomto článku sa dozviete pár typov, ako si priniesť tento kúsok Provensálska aj ku Vám domov.

Celý interiér v tomto type dizajnu by mal pôsobiť pohodlným, romantickým a sviežim dojmom. Základom jeho farebnosti sú jemné pastelové tóny ako biela, piesková, krémová, tlmená žltá, svetlo modrá, svetlo zelená a levanduľová. V detailoch sa tiež využívajú odtiene pálenej hliny alebo saturované tóny azúrovej modrej. 

1. Základ interiéru – steny, okná, podlaha

Pre docielenie nostalgického ošúchaného looku sa využívajú šťukované steny zakončené lištami s nabielo natretým prírodným drevom. Tapety na stenách sa používajú iba výnimočne, napríklad v apartmánoch s dekorom šťukovanej steny alebo s florálnym motívom. Strop býva väčšinou natretý na bielo. Keď je miestnosť dostatočne veľká, môžete ho pokojne ozvláštniť aj trámami z prírodného dreva v kontrastných farbách. V malom priestore by takáto dekorácia naopak pôsobila stiesneným dojmom.

Presvetlenie interiéru docielite dostatočne veľkými francúzskymi alebo mriežkovanými oknami. Často bývajú ponechané bez závesov, prípadne s romantickými záclonami s jemným vzorom. Najčastejšie sú z materiálov ako ľan, bavlna, tyl alebo satén, aby boli dostatočne vzdušné a nebránili prenikaniu denného svetla.

Ako podlahová krytina sa používa svetlé masívne drevo alebo terracottové „provensálske“  dlaždice so skosenými hranami. Drevená podlaha by si mala ponechať ošúchaný vzhľad, preto sa nezvykne celá perforovať farbou. Nevhodnými materiálmi na podlahu sa naopak veľkometrážne koberce, laminát, linoleum alebo parkety.   

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

 Zdroj : www.architectureartdesigns.com

2. Romantický nábytok

Zariadenie v provensálskom štýle kombinuje dve vlastnosti : eleganciu a funkcionalitu. Na výrobu nábytku sú populárne dreviny ako orech, gaštan, javor alebo dub, pričom po opracovaní by mali mať patinu a pôsobiť vidieckym dojmom. Nábytok býva v jemných svetlých odtieňoch, aj keď vnútro skríň a šuflíkov je často natreté inou farbou (odtiene tyrkysovej alebo žltej). Na skrášlenie nábytku sa využívajú dekorácie z liateho alebo tepaného železa, ktoré sú ponechané v prírodnom tóne alebo sú natreté na bielo či krémovo.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj : deavita.net

3. Textilné doplnky
O pohodlie a nostalgiu vidieckeho domova sa postarajú textílie z prírodných materiálov ako bavlna, ľan, mušelín alebo vlna. Farby bývajú často stlmené alebo pôsobia vypratým dojmom. Nezabudnite na kvetinové vzory, prúžky alebo jemné štvorčeky. Obľúbená je tiež čipka a veľké množstvo textilných vankúšov na pohovkách či posteliach. Na zdôraznenie stredozemného typu provensálskeho dizajnu môžete použiť aj vzory morských mušlí alebo rybárskych sietí. 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: pufikhomes.com

4. Rustikálne prvky a dekorácie
Na dotvorenie romantického nádychu nezabudnite doplniť interiér porcelánovými detailami od krčahov až po vodovodné batérie a úchytky na kuchynskej zostave.  Súčasťou obytných izieb sú tiež vázy zo živými kvetmi, ako levandule, ruže, kosatce, maky alebo slnečnice. Vítané sú textílie či obrazy s florálnymi vzormi a krajinkami. Svietidlá by mali byť rustikálne z kovu a často majú textilné tienidlá s kvetinovým motívom. 
 
Na pravidlá francúzskeho vidieckeho štýlu by ste mali myslieť aj pri zariaďovaní kuchyne – nezabudnite na vhodné doplnky či kuchynské súpravy, ktoré by mali byť vidieť v presklenných skrinkách, voľne visiace či uložené na policiach. Viditeľné moderné spotrebiče by naopak mohli pôsobiť rušivo.
 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: pufikhomes.com

Zdroje:

 https://www.pufikhomes.com/en/stili-interera/provans/

https://www.architectureartdesigns.com/15-provence-style-interior-designs-that-are-more-than-inviting/

https://www.pohodo.sk/blog/40_v-provensalskom-style-je-centrom-diania-kuchyna

www.pinterest.com 

Titulná fotka:

www.bestdesignideas.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn