Najlepšie slovenské interiéry ocenené INSIDE AWARDS 2021

Cena verejnosti

Prestížna súťaž INSIDE AWARDS o ceny za najlepší slovenský interiér sa tento rok dočkala svojho pokračovania. Organizuje ju Slovenská asociácia interiérových dizajnérov a v jej druhom ročníku sa o ceny rozhodlo zabojovať 69 interiérov v šiestich kategóriach.

Súťažiaci sa mohli usilovať o prvenstvo v piatich profesionálnych kategóriách, v študentskej cene a tiež cene verejnosti. Hodnotiaca porota v zložení Michal Staško, Tomáš Šebo, Zuzana Cambelová, Júlia Kunovská, Peter Daniel, Sylvia Jokelová a Michaela Hantabalová obhliadla interiéry z vybraného shortlistu, aby vybrala víťaza v každej kategórii. Zároveň prebehlo aj verejné hlasovanie o najlepší interiér.

Súťažiaci sa mohli usilovať o prvenstvo v piatich profesionálnych kategóriách alebo získať tzv. cenu verejnosti. Hodnotiaca porota v zložení Michal Staško, Tomáš Šebo, Zuzana Cambelová, Júlia Kunovská, Peter Daniel, Sylvia Jokelová a Michaela Hantabalová  obhliadla interiéry z vybraného shortlistu, aby vybrala víťaza v každej kategórii. Zároveň prebehlo aj verejné hlasovanie o najlepší interiér. 

1. Kategória – Privátny interiér

V prvej kategórii vyhral projekt architekta Martina Skočaka v spolupráci s Luciou Miklosovou a Alanom Prekopom. Projekt BYT PC v Panorama City má rozlohu 82 m2 a podľa autorových slov je jeho výsledný koncept snahou o dosiahnutie konsenzu medzi štandardným developerským projektom a neštandardnou predstavou o výsledku. „Vzhľadom k tomu, že návrh nespĺňal žiadnu kategóriu klientských zmien, bolo nutné docieliť skolaudovateľný kompromis. Jeho hlavnou ambíciou bolo v čo najväčšej miere zachovať materialitu hrubej stavby v celkovej koncepcii bytu. Zdanlivo komplikovaná pôvodná dispozícia sa tu ukázala ako veľmi tvárna a jedinečná,“ objasňuje Martin Skonček z ateliéru martinskoncek.

inside 1

Zdroj: archinfo.sk

2. Kategória – Pracovisko

Interiér Mikelssen – Realit(k)a na dva ťahy v Bratislave pod autorským rukopisom Petra Gondu sa stal víťazom v kategórii pracovisko. V návrhu jeho autor využil hru so svetlom a tieňom a zároveň sa snažil vyformovať kontinuálny priestor prostredníctvom organicky plynúcich línii. Ten vytvoril prostredníctvom jutových lán, ktoré priestor rozdeľujú na tri zóny. 

„Najväčším zážitkom bol pre mňa interiér realitnej kancelárie, ktorý mal jasný rozpočet. Vedieť variť aj s malým rozpočtom je istým spôsobom aj zmyslom tejto súťaže,“ vyjadril sa o projekte porotca Michal Staško.

Svetlý nábytok a dekorácie v interiéry zaujímavo kontrastujú s tmavými antracitovými podlahami a stenami. „Farebná výstrednosť nie je formálna, ale navrhnutá tak, aby z dlhodobého hľadiska bol pracovný priestor dostatočné presvetlený a upokojujúci,“ opisuje Gonda. Podľa jeho názoru má ponurá farebnosť v interiéry vytvoriť scénickú atmosféru a nechať vyniknúť prírodné prvky z brezového dreva. 

„Polouzavreté, tmavé priestory a plochy s lokálnym bodovým osvetlením majú za cieľ vytvoriť intímnu atmosféru funkčných zón a vertikálna perforácia stien z prírodných jutových lán má navodiť pocit otvorenosti,“  na záver uvádza Peter Gonda.

Zaujímavosťou interiéru sú tiež precízne vypracované detaily, ako napríklad závesný stôl na oceľových lanách. 

inside 2

Zdroj: archinfo.sk

3. Kategória – Občiansky interiér

V tejto kategórii odbornú porotu najviac zaujal projekt informačného centra Visit Košice, ktorý sa nachádza v metropole východného Slovenska. Jeho autormi sú Ing. arch. Tomáš Boroš, ArtD., Ing,. arch. Maroš Mitro, Ing,. arch. Ondrej Jurčo z ateliéru DOXA. Rozľahlý priestor sa nachádza v historickej budove Starej radnice postavenej v roku 1780.

Oddelenie historického odkazu budovy od nových častí sa autorom podarilo prostredníctvom vložených ostrovov s novými prvkami. Spomínané ostrovy v sebe zahŕňajú aj nevyhnutné siete. Ďalším dôležitým aspektom návrhu bola funkčnosť informačného centra, ktoré dotvára obraz návštevníkov o východnej metropole. Nesmie tiež chýbať bezbariérový prístup. 

„Nechceme prvoplánovo poukazovať na Košice logami či popisnými obrazmi. Chceli by sme naše mesto odprezentovať náznakovo, podprahovo  a abstraktne. Konkrétne zvolenou materialitou a formou vložených ostrovov. Materiálovo chceme odkazovať na košický fenomén priemyslu“ vysvetľujú autori.

Inside 3

Zdroj: beevam.sk

4. Kategória – Horeca

Interiér autora Juraja Hubinského v mestskom dome v Trenčianskych Tepliciach v minulosti slúžil ako mäsiarstvo, herňa a obchod. Na interiéri aj exteriéri budovy sa negatívne podpísali aj zmeny majiteľov. „Klienti nás oslovili s ideou premeniť tento dom na výrobňu likéru, kaviareň a malý obchodík. Od začiatku sme uvažovali o nutnosti objekt očistiť od nánosov rôznych dôb a prinavrátiť mu genius loci,“ objasňuje autor projektu, ktorý na ňom spolupracoval s Petrom Kuklicom a Martinom Smerekom.

S novým konceptom sa dom opäť otvoril do ulice a parku. Popri rôznorodých výkladoch a pútačoch pozdĺž ulice vyniknú monochromatické plochy fasád.

„Veľakrát je človek sklamaný keď interiér z fotografií vidí naživo. Tento priestor však prekonal moje očakávania“  spomenul porotca Bohuš Kubinský pri obhliadke interiéru.

Do pôvodnej podoby podľa historických fotografií boli upravené aj okenné otvory. „Nesnažili sme sa objekt pamiatkarsky reštaurovať ale v jemných odkazoch prerozprávať historickú podstatu do dnešnej doby,“ tvrdí Juraj Hubinský z ateliéru Hubinsky atelier.

inside 3 1

Zdroj: inside.sk

5. Kategória – Obchod 

Víťazom poslednej profesionálnej kategórie Obchod sa stal Showroom MTBIKER v Bratislave. Nachádza sa na prízemí v zrekonštruovaných priestoroch národnej kultúrnej pamiatky Pradiareň 1900 v areály bývalej Cvernovky a autormi jeho interiéru sú Ľudovít Vitko a  Silvia Vitková z VAUarchitects.

„Koncept interiéru má za cieľ nechať vyniknúť to, čo vyniknúť má – výberové produkty predajcu a hodnotný kontext industriálnej pamiatky. Kládli sme dôraz na primeranosť výrazových prvkov so snahou nepotlačiť stavebnú podstatu a charakter priestoru, ktorý sme delili len v prevádzkovo najnutnejších miestach. Materiály a farby sme vyberali s ohľadom na funkčnosť, priestorový kontext, identitu značky a vyzdvihnutie samotných produktov,“ objasňujú autori projektu.

inside 4

Zdroj: archinfo.sk

6. Kategória- Študent

Zaujímavý industriálny objekt pôvodne slúžil ako triedička uhlia v banskom areáli Handlová. Nový koncept interiéru rieši jeho využitie po skončení ťažby v roku 2023. „Prvotnú myšlienku využitia budovy načrtol jej samotný priestor. Plášť z betónových panelov v sebe ukrýval monumentalitu odľahčenú od vnútorných nosných systémov masívnou oceľovou konštrukciou po obvode. Modul nosnej sústavy a presvetlenie horizontálnymi oknami navádzal na jej nové využitie. Na prízemí boli navrhnuté verejné funkcie ako kaviareň, bar, flexibilný priestor pre udalosti či recepcia. Druhé poschodie bolo venované herným a spoločenským priestorom či jedálni/raňajkárni. S prízemím komunikuje veľkorysou galériou. Na treťom až ôsmom poschodí sa nachádzajú izby hostela,“ ozrejmuje projekt interiéru autorka.

Využite pôvodného industriálneho areálu novým spôsobom má podľa Simony Fisherovej nielen veľký ekologický, ale aj turistický potenciál. .  „Využitie pôvodných objektov a ich konštrukcií predchádza množstvu stavebného odpadu, ktorý by bol vyprodukovaný pri využití areálu na iné účely bez zreteľu na hodnoty pôvodných industriálnych budov.“ približuje autorka.

inside 5

Zdroj: beevam.sk

Ďalším oceneným projektom bola Keramická dielňa a showroom Terézie Kováčikovej z Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. V priestore s rozlohou 110 metrov mala za úlohu nacrhnúť štvorcových keramickú dielňu a showroom, ktoré sú oddelené sklom. Vďaka tomuto riešeniu môžu návštevníci vidieť samotný proces výroby aj hotové keramické výrobky. „Priestor sa nachádza v jednej z budov starého Banskobystrického pivovaru. Tento komplex v súčasnosti nie je sprístupnený verejnosti, avšak disponuje vzácnymi architektonickými prvkami ako napríklad reťazová závesná strecha od českého architekta Bedřicha Schnircha, ktorá sa ako jediná zachovala. Odkazom na ňu je práve konštrukcia nad showroomom,“ hovorí autorka.

Na oddelenie a zároveň prepojenie dvoch častí interiéru použila autorka materiály ako keramika, sklo, kov a corian. Zachovaním pôvodných obvodových múrov sa autorke podarilo uchovať genius loci. „Farebnosť oboch priestorov taktiež odkazuje na dve zóny. Biela liata podlaha v showroome predstavuje čistú zónu pre zákazníka a sivá liata podlaha, ktorá vizuálne nadväzuje na múry a pracovnú časť s výsuvmi, predstavuje špinavú zónu, kde je kľúčová hlavne ľahká údržba,“ dodáva Terézia Kováčiková.

inside 5 1

Zdroj: archinfo.sk

Cena verejnosti

V poslednej kategórii si svojho favorita mohla vybrať aj verejnosť. O finálnom víťazovi napokon rozhodlo viac ako päť tisíc hlasov v online hlasovaní. Cenu verejnosti tak napokon zíslali autori Mira a Peter Maukšovci so svojim návrhom interiéru športovo-vzdelávacieho centra DAVAJ MAKAJ v Košiciach.

„Osoba trénera Radyho Gergeľa známeho vo fitness kruhoch bola zárukou silnej erudície. V čase nášho prvého kontaktu sídlil so svojou prevádzkou v priestoroch, ktoré nezodpovedali kvalite ponúkaných trénigov,“ uviedli autori z ateliéru Maukš.

Ich cieľom bolo vytvorenie priestoru, do ktorého sa budú ľudia opakovane a s radosťou vracať.  „Chceme skutočných 500 nadšencov, o ktorých sa budeme dobre starať. Nebudeme fitko, ale social club,“  vysvetľujú svoju víziu Mira a Peter Maukšovci.

Inside 6

Zdroj: inside.sk

Hoci sa interiér nachádza v podzemných priestoroch, vďaka átriu a francúzskym oknám to na ňom nie je vôbec badať.

 „Pastelová farebnosť a zabývaný pocit drevených obkladov kontrastujú so surovým povrchom betónu a oceľou strojového vybavenia. Opakujúci sa motív kruhu v interiéri odkazuje na terč, bod, ku ktorému smeruješ, stred, úbežník perspektívy, vanishing point, cieľ,“  spomínajú na záver víťazi Ceny verejnosti.

Zdroj: 

INAW2021

Víťazi INSAID AWARDS 2021: Najlepšie slovenské interiéry

https://www.archinfo.sk/diskusia/blog/diela/insaid-awards-2021-vysledky-sutaze.html?fbclid=IwAR3TdhGBihYyI7Yzk56ASeLWcPGMlfjYdrzEPyjy0XploHTK8SX2en8IAeM

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn