Najčastejšie chyby pri zariaďovaní interiéru

Pri výbere zariadenia a doplnkov sa mnohí z nás riadia intuíciou a vášnivo nakúpia veci, ktoré im práve padnú do oka. Po ich umiestnení v domácnosti však často príde vytriezvenie, kedy si uvedomíme, že spolu celkom neladia alebo pôsobia rušivo. V tomto článku vám preto prinášam niekoľko základných pravidiel, ako si namiesto nevkusného chaosu vytvoriť doma oázu krásy a harmónie.

1. Nevhodné osvetlenie

Správny výber svietidiel je jednou z posledných vecí, na ktorú zvyknú ľudia myslieť pri zariaďovaní svojich interiérov. Pritom ale môže mať zásadný vplyv na celkový dojem z priestoru. Najvhodnejším riešením je v čo najväčšej miere využívať prirodzené denné svetlo, ktoré viete vniesť aj do tmavších kútov miestností pomocou zrkadiel. Pri umelých svietidlách sa odporúča vrstvenie. Nemyslím tým zrovna lampu na lampe, ale výber viacerých druhov svietidiel, z ktorých každí má osobitný účel a spoločne tvoria krásnu svetelnú schému. V strede miestnosti by malo byť umiestnené centrálne svietidlo tak, aby osvetľovalo čo najväčšiu plochu miestnosti. Na miestach, kde je to potrebné, by ste mali umiestniť doplnkové osvetlenie, ako napríklad led pásik nad kuchynskou linkou alebo stolnú lampu na pracovný stôl. Na vytvorenie útulného dojmu sa v miestnosti využíva náladové osvetlenie ako stojace lampy pri kresle na čítanie, nástenné lampy nad pohovkou alebo lampy na nočný stolík.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj : behance.net

2. Stavanie nábytku k stenám

Nie vždy je najrozumnejším riešením stavať všetok nábytok ku stene. Miestnosť naopak môže pôsobiť oveľa vzdušnejšie a priestrannejšie, ak napríklad pohovku s konferenčným stolíkom umiestnite do priestoru. Vznikne tak príjemná oddychová zóna, okolo ktorej máte dostatok miesta na presúvanie sa po interiéry. Pri stene sa odporúča nechať len väčšie skrine a nábytkové steny, ktoré by voľne postavené v miestnosti pôsobili rušivo.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: etsy.com

3. Nesprávne umiestnenie kobercov

Pri výbere koberca by ste mali dbať na jeho vhodné rozmery vzhľadom na zariadenie, ktoré by ste na neho chceli umiestniť. Pri väčších kobercoch do obývačky je vhodné, aby pokrývali celú plochu pod nábytkom a zo strán ešte mierne vyčnievali. Ak si však vyberiete napríklad menší koberec, je vhodné ho umiestniť pod menšie kusy nábytku ako je napríklad konferenčný stolík tak, aby s ním pôsobil symetricky. Nohy od kresla alebo pohovky by ale nemali v tomto prípade zasahovať do priestoru koberca. Koberec do spálne by mal tiež ideálne lemovať posteľ a po stranách mierne vyčnievať. Ak  nemáte radi veľké koberce, po stranách postele môžete pokojne uložiť pohodlné behúne. V prípade, že máte doma vkusnú drevenú alebo laminátovú podlahu, bola by škoda celú ju zakryť kobercom namiesto toho, aby ste nechali vyniknúť jej prirodzenú krásu.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: apartmenttherapy.com

4. Nezohľadnenie dispozície priestoru

Veľmi častou chybou pri zariaďovaní je nesprávne zameranie priestoru a výber rozmerovo nevhodného nábytku. Odporúčam si preto pred kúpou dôkladne premerať rozmery miestnosti, ako aj nábytku. Príliš malá stolička by pri napríklad pri veľkom písacom stole pôsobila disharmonicky. Pri zariaďovaní by ste tiež mali dávať pozor na umiestnenie elektrických zásuviek ešte predtým, ako si vyhliadnete do rohu miestnosti novú dizajnovú lampu. Predlžovacia šnúra by pôsobila rušivo aj v tej najodvážnejšom interiéry.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: bonami.sk

5. Nezladená farebnosť

Máte zmätok vo farbách? Pri zariaďovaní interiéru by ste sa mali riadiť jednoduchým pravidlom 3 farieb – jednou hlavnou a dvomi doplnkovými. Všetky dekorácie v interiéri by ste potom mali ladiť v ich odtieňoch. Pri zariadení celej izby v jednom tóne si dávajte pozor, aby miestnosť nepôsobila stroho a nudne. V tomto prípade je vhodné využiť ako doplnkovú práve kontrastnú farbu.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: diys.com

5. Príliš veľa dekorácii

Vázy po starej mame alebo suveníry z ciest síce môžu mať miesto vo vašom srdci, ale nie vždy na vašej poličke. Príliš veľa dekorácii v miestnosti často vytvára vizuálny chaos a tá potom pôsobí preplneným dojmom. Ak máte s týmto problém, odporúča sa všetky dekorácie z miestnosti načas odstrániť, zamyslieť sa a vrátiť naspäť iba tie, ktoré sa tam skutočne hodia. Ostatné ponechajte v krabiciach na iné použitie alebo darujte známym.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj : domino.com 

7. Pohovka so zbytočnými doplnkami

Aj keď v mnohých bytoch sa pohovka používa z časti ako úložný priestor, jej pokrytie mnohými vankúšmi, dekami, či nevkusnými poťahmi môže pôsobiť rušivo. Ak chcete miestnosť opticky zväčšiť, nemali by ste postaviť dve sedačky oproti sebe. Radšej umiestnite v obývačke len jednu a doplňte ju zaujímavými kreslami po bokoch.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: rebeccaandgenevieve.com

8. Nekvalitné zariadenie

Často sa stáva, že ľudia namiesto kvalitných kusov nábytku radšej zariadia interiér lacnejšími doplnkami, ktoré sú momentálne v móde. Časom sa však môže stať, že aj to najúchvatnejšie plastové kreslo v rohu miestnosti sa vám jednoducho opozerá. Preto je vhodnejšie investovať aspoň  do jedného kvalitnejšieho kusu nábytku, ktorý je zároveň aj nadčasový. Urobte z neho dominantu miestnosti, okolo ktorej postavíte ostatné doplnky. Pokiaľ snívate o nejakom dizajnovom kúsku ale nemôžete si ho dovoliť, skúste sa popozerať po domácich alebo zahraničných bazároch.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: visualheart.com

Zdroje:

https://blog.mybespokeroom.com/top-interior-design-faux-pas-and-how-to-avoid-them

https://blog.mall.sk/byvanie/takto-nie-8-chyb-ktore-robime-pri-zariadovani-bytu-688.html

https://www.mydomaine.com/top-home-decor-mistakes

https://www.mydomaine.com/interior-design-mistakes

Zdroj titulná fotka:

https://www.rentcafe.com/blog/wp-content/uploads/sites/5/2020/09/Small-Living-Room-Ideas-header.jpg

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn