Máte malý byt? Top tipy a triky ako vyťažiť maximum aj z menšieho priestoru

Nemusíte byť zrovna z Japonska, aby ste si vedeli vychutnať čaro malých bytov. Niekedy na ich výber vplýva aj zvyšujúca sa cena nehnuteľností, no majú aj svoje výhody. Ponúkajú menšiu plochu na upratovanie, nižšie náklady na vykurovanie a všetko v nich máte „po ruke“.

Ak napriek tomu nie ste úplne spokojný s Vašim malým domovom, a chceli by v ňom reálne, alebo aspoň vizuálne vytvoriť viac miesta, mám pre Vás pár trikov, ako na to.

1. Vhodná farebnosť

Menší priestor si pýta svetlé farby, ktoré odrážajú svetlo a vytvárajú dojem otvorenosti a vzdušnosti. Ideálna farba na steny je preto biela alebo pastelové odtiene. Tmavé farby naopak svetlo absorbujú a miestnosť tak pôsobí opticky menšia.

Ak v celom byte zvolíte tú istú farbu stien alebo podláh, bude pôsobiť zjednotene a opticky väčšie. Rozdielne farebné škály ho naopak zmenšia a rozdelia.

Pokiaľ chcete využiť potenciál Vášho interiéru na maximum, dobrým riešením je vybrať nábytok typu „chameleón“, teda v podobnom odtieni ako sú steny. Miestnosť tak bude pôsobiť decentne, elegantne a moderne, s menej nápadným úložným priestorom.

Tipy 1

Zdroj: i.pinimg.com

2. Zónovanie

Ak nemáte toľko priestoru na samostatné izby s vlastným využitím, rozdeľte si miestnosť na jednotlivé funkčné zóny. Niektoré z nich budú mať potom aj viac alternatívnych funkcií. Rozkladacia sedačka môže slúžiť aj na denné spanie a tak sa jedna miestnosť v rôznych časoch dokáže premeniť na obývačku alebo spálňu.

Niekedy sa zvyknú o miesto deliť aj jedáleň a pracovňa. Bolo by ideálne, ak by boli oddelené aspoň symbolicky pevnou stenou alebo posuvným paravanom. Na tento účel poslúži aj záves alebo menšia knižnica

Tipy 2

Zdroj: housebeautiful.com

3. Osvetlenie

V malom priestore je obzvlášť dôležitá distribúcia svetla. Väčšinou jedna stropná lampa nestačí, preto sa odporúča po izbe umiestniť viacero svietidiel, ktoré osvetlia všetky tmavé kúty. Ak rozmýšľate nad zaujímavým osvetlením, skúste zavesiť reťaz z lampiónov pod poličku s knihami alebo nad posteľ.

Tipy 3

Zdroj: cdn.home-designing.com

4. Ergonomický a multifunkčný nábytok

Do menších priestorov býva vhodný aj veľký nábytok, preto sa ho nemusíte báť. V obývačke bude lepšie pôsobiť jedna veľká rohová sedačka ako viacero malých kresiel a taburetiek, ktoré by len zbytočne rozdrobili priestor. Radšej ako rozľahlý konferenčný stolík zvoľte ľahký plastový alebo sklenený. Ak vyberáte jedálenské stoličky, ušetriť priestor Vám dokážu tie stohovateľné. V prípade potreby ich jednoducho naskladáte na seba. V malej spálni vynikne poschodová posteľ alebo pre tých odvážnejších vyklápacia posteľ rovno v skrini. Ak ju bude návšteva vo Vašom byte márne hľadať, môžete sa aspoň vyhovoriť, že spíte počas rannej špičky v MHD 🙂

Tipy 5

Zdroj: i.pinimg.com

5. Lepšie väčšie ako menšie

Pokiaľ ide o výber interiérových doplnkov, riaďte sa heslom, že radšej melóny ako čerešne. Predstavte si taký priemerné veľký žltý melón. Doplnky, ktoré sú väčšie, sú vítané, tie menšie idú z kola von. Niekoľko masívnejších váz je lepšia voľba ako kopa drobných suvenírov či mušiel z dovolenky. Snažte sa izbu nimi nezahltiť, aby zbytočne neslúžili ako lapače prachu.

Podobné pravidlo platí aj pre obrazy na stene. Radšej ako veľa malých zvoľte jeden veľký, ktorý dostatočne vystihuje Vašu osobnosť. Pokiaľ chcete byť originálny, ako dekorácia zaujme aj obľúbený filmový plagát, zavesená gitara, bicykel či zaujímavý koberec. Ďalším dobrým tipom, ako zväčšiť priestor, je umiestniť na niektorú zo stien zrkadlo.

Pokiaľ ide o vzory na textíliách či koberci, uprednostnite radšej jemné a drobné vzory. Veľké abstraktné vzory lepšie vyniknú vo veľkých izbách.

Tipy 7

Zdroj: i.pinimg.com

6. Efektívny úložný priestor

Rady, ako vytvoriť v malom byte dostatok úložného priestoru sú niekedy cennejšie ako zlato. Napadlo Vám niekedy, že na uloženie kuchynských potrieb môžete využiť aj vnútornú stranu dvierok na linke? Na kúpeľňové dvere tiež môžete zavesiť látkové vrecia na topánky, do ktorých sa dajú vložiť čistiace prostriedky alebo kozmetika.

Výborným riešením na odkladanie veci sú tiež police alebo uzatváratelné skrinky tesne pod stropom. Viac sa však hodia do miestností z vyššími stropmi, pretože môžu opticky skracovať priestor.

Tipy 6

Zdroj: pinterest.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn