Machové steny – kúsok rajskej záhrady u Vás doma

Túžite po originálnom a sviežom doplnku v interiéri? Skúste machovú stenu. Harmonický nádych prírody dodá nielen velkometrážnym kancelárskym priestorom, ale aj obytným miestnostiam. Okrem toho, že tieto malé „rajské záhrady“ sú pastvou pre oči,  čistia aj vzduch a skvele voňajú.

Tvorí ich súvislá plocha, resp. plátno celé pokryté stabilizovaným machom. Vlhkosť machu je zaistená stabilizačným konzervačným prostriedkom, ktorý je ekologicky šetrný. Ak ho pri kúpe takejto dekorácie pocítite, nezľaknite sa. Zhruba za 4 týždne vyprchá.

Mach 1

Zdroj: doma.cas.sk

Keď mach vstrebe konzervačný prostriedok, dokáže si svoju vlhkosť zachovať po celé roky. Tento zaujímavý doplnok môžete v interiéri umiestniť prakticky kdekoľvek – do chodby, obývačky, ale aj spálne. Menšie machové obrazy pomôžu uživiť aj kúpeľňu, v tomto prípade by ste si však mali dať pozor na prílišnú vlhkosť a kontakt s vodou.

Mach 2

Zdroj: domadoma.sk

Zeleň v interiéri prináša pocit zdravia, šťastia a vytvára pohodovú atmosféru. Okrem toho však machové steny skrývajú oveľa viac výhod – majú stále atraktívny vzhľad, nepotrebujú denné svetlo a sú jednoduché na údržbu. Ľahko navodia pozitívnu atmosféru, pôsobia ako prirodzený zvlhčovač vzduchu, pohlcujú toxíny, sú nehorľavé a vhodné aj pre alergikov. V neposlednom rade oceníte ich silné antistatické vlastnosti, a široký výber materiálov, tvarov a farieb.

Životnosť týchto zelených dekorácii je individuálna, pričom sa pohybuje v rozmedzí 8-10 rokov pre mach lišajník, 5- 7 rokov pre boimoss, siberian a flatmoss a 3- 4 roky pre stabilizované rastliny.

Mach 3 1

Zdroj: domadoma.sk

Pre udržanie krásneho vzhľadu tejto „interiérovej záhrady“ je dôležitá aj špeciálna starostlivosť. Nevystavujte ju priamemu slnečnému svetlu alebo zdrojom tepla, vhodnejší je pre ňu naopak tmavší priestor. V miestnosti, kde je umiestnená, by vzduch nemal byť príliš vlhký (nad 80%)  ale ani suchý (pod 50%). Stabilizovaný mach sa nesmie polievať ani kropiť a je takmer bezúdržbový. Vrstva prachu sa na ňom dokáže vytvoriť až po pár rokoch, ale ako prevenciu ho občas stačí jemne ofúkať vysávačom alebo fénom so studeným vzduchom.

Mach 5

Zdroj: trendspotinc.com

Sortiment vhodnej zelene na tieto prírodné aranžmány je ozaj veľmi veľký a variabilný. Na trhu nájdete široký výber machov z európskych lesov, vrátane machu írskeho, španielskeho, švédskeho alebo islandského. Jednotlivé druhy sa líšia svojou farbou, môžu byť žlto – , sivo -, alebo modro – zelené. V jednom byte sa však odporúča umiestniť jednu, maximálne dve takéto steny.

Je už na Vás, či sa rozhodnete  pre machový obraz alebo celú stenu. Vyrábajú sa v pripravených formátoch, ale veľa dodávateľov vie takúto dekoráciu vyrobiť aj na mieru podľa vašich predstáv. Vo svojich dielňach mach ručne spracúvajú do podoby panelov na flexibilnom alebo pevnom podklade. Mnohí z nich garantujú aj pôvod a ekologickú úpravu machov.

Kreativite sa medze nekladú, preto sa táto prírodná dekorácia s obľubou ako upravuje do rôznych tvarov  a obrazcov, a býva využívaná napríklad ako firemné logo

Mach 6

Zdroj: freundgmbh.com

Ceny machových stien sa môžu líšiť v závislosti od typu machu, prevedenia a veľkosti. Machový obraz s dĺžkou 70 centimetrov a šírkou 100 centimetrov sa pohybuje v cene okolo 300 eur. Menšie veľkosti zoženiete už približne za 100 eur.

Pokiaľ ste však tvorivá duša a chcete si vyskúšať vytvoriť tento pekný aranžmán sami, okrem machu budete potrebovať rám, zeminu substrát, pletivo či náradie.

V tomto inštruktážnom videu sa dozviete ako na to:

Zaujímavou alternatívou k machovým obrazom sú vertikálne záhrady, ktoré môžete vytvoriť z popínavých rastlín zavesených v kvetináčoch nad sebou, alebo ich usporiadať do pevného rámu.

Mach 7 2

Zdroj: doma.cas-sk

Vyniknú na stene aj ako “ prírodná stena“ predelujúca priestor. Najvhodnejšie rastliny na takýto typ dekorácie sú potosovec zlatý, voskovka, popínavý fikus alebo monstera.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn