Dizajnové trendy roku 2021

Tak ako mnohé iné oblasti umenia a kultúry, aj interiérový dizajn podlieha neustálym zmenám. Hoci rok 2020 sa niesol v znamení pandémie a pesimizmu, v roku 2021 sa dizajnéri snažili vniesť do našich životov viac optimizmu a hravosti. Náš domov sa totiž stal miestom, kde trávime viac času ako kedykoľvek predtým. Okrem zábavy a relaxu v ňom trávime väčšinu času aj pri práci či štúdiu. Akými dizajnovými trendami sa môžeme inšpirovať pri zariadení interiéru tento rok?

1. Radosť

Minulý rok nebol pre mnohých z nás príliš pozitívny, a práve preto sa snažili tento rok dizajnéri vytvoriť interiéry, ktoré kričia radosťou cez neobvyklé farby, vzory a tvary. Nový šmrnc získali neutrálne farby, ktoré sú tento rok populárne hlavne v odtieni mliečnej a mandlovej. Tieto prírodné a uzemňujúce farby totiž dokážu doma vytvoriť bezpečný priestor, kde sa môžeme tešiť z meniaceho sa vonkajšieho sveta. Osvedčili sa však aj provokatívne kombinácie odtieňov ako je fukciová, trávová zeleň, retro oranžová, tyrkysová, horčicová žltá, a to v pútavých, nie zrovna jemných variáciách. Živé a evokatívne priestory vás budú baviť aj napriek tomu, že budete ešte nejaký čas zatvorení doma.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: amara.com

2. Zvlnené tvary

Energiu vášmu domovu dodajú aj zvlnené tvary, ktoré budú vidieť naozaj všade – od kobercov, cez šálky na kávu až po pohovky. Organické formy totiž dokážu posilniť nielen kreativitu, ale aj náš vzťah k prírode (preto ich s obľubou využíval aj taký architektonický génius ako António Gaudí). Po viac ako roku strávenom doma potrebujeme prírodu viac ako predtým. S rastúcou potrebou ekologickej udržateľnosti tiež stúpa tiež obľúbenosť trendu biomimikry – strátégie dizajnu, ktorá imituje formy nachádzajúce sa v prírode.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: pinimg.com

3. Transparentnosť

V spoločnosti sa v poslednom období skloňuje najmä téma ekologickej zodpovednosti a preto nie je žiadnym tajomstvom, že sa o ňu snažia aj dizajnéri pri navrhovaní produktov. Ľudia sa totiž čoraz viac zaujímajú o pôvod zariadenia, ktoré si kúpia do domácností. Rovnako, ako chcú vedieť zloženie potravín, ktoré konzumujú, sa zaujímajú aj o produkciu nábytku a doplnkov, ktoré si zaobstarajú do svojej obývačky. Dúfajme, že udržatelnosť sa raz stane nie len trendom, ale aj aj jednou z dlhodobých priorít.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: frenchyfancy.com

4. Čierne kuchyne

Keď si prestavíme kuchyňu, väčšine z nás sa hneď nevybaví čierna farba. To by sa však mohlo zmeniť, pretože kuchynské linky v tejto farbe sú práve tento rok veľkým trendom. Nemusia mať pritom ultra moderný dizajn, ale naopak pôsobiť štýlovo a útulne. Čierna farba v kuchyni vie tiež skvele otvoriť priestor a je veľmi univerzálna.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: frenchyfancy.com

6. Personalizácia a sebavyjadrenie

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že neustále vysedávanie doma v teplákoch výrazne obmedzilo našu schopnosť sebavyjadrenia. Dizajnéri po celom svete si však všimli, že ľudia naopak začali viac premieňať svoje domovy na kreatívny a personalizovaný priestor. Obľúbené doplnky, obrazy či tapety vyjadrujúce osobný štýl majiteľov často zapĺňajú každý kút domácnosti. Aj keď jediný kontakt s okolitým svetom stále prebieha cez monitory počítačov a obrazovky telefónov, ukážte aspoň takýmto spôsobom verejnosti, kde a ako bývate. Zabudnite na chvíľu na škandinávsky minimalizmus a staňte sa maximalistami !

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: etsy.com

6. Postmodernizmus

Aj keď minulé sezóny boli populárne hlavne 80. roky, tohtoročným hitom v interiérovom dizajne sa stal práve postmodernizmus. Toto hnutie sa vyvinulo koncom 20. storočia v umení, dizajne a architektúre ako odklon od modernizmu. V reakcií na prílišnú strohosť a formálnosť predošlých štýlov oslavuje ornament a históriu. Podľa slov známeho postmodernistického architekta Roberta Venturiho, tento štýl uprednostňuje chaotickú vitalitu nad zjavnou jednotou. Môžeme očakávať hravé proporcie tvarov, ako sú stĺpy a oblúky, retro farebné palety staroružovej a sýtej červenej a návrat materiálov ako sklenené bloky.

Design Living Váš sprievodca štýlovým bývaním

Zdroj: anneroselt.com

Zdroje: 

https://www.architecturaldigest.com/story/interior-design-trends-2021-predictions

https://www.elle.cz/elle-decoration/designovym-trendum-roku-2021-vevodi-radost-ze-zivota?fbclid=IwAR1YziE0vX2WhuXY5kGHg4j4zZEaYUtPBu81gC5VYdKXFUNC2GHrH6BTIQE

https://lepsiebyvanie.pluska.sk/trendy-a-tipy/dizajnove-trendy-2021-ake-farby-interierov-prave-letia

https://www.architecturaldigest.com/story/5-design-trends-that-will-dominate-2021-according-to-1stdibs-warm-colors-earth-tones-and-more

Zdroj titulná fotka:

https://house-interior.net

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn