Ako si vybrať ten pravý interiérový štýl?

Máte pocit, že sa strácate v mori dizajnových štýlov a neviete si vybrať, ktorý z nich by bol pre Váš domov ten pravý? Či už ste milovníkom čistých línii a jednoduchej elegancie, alebo romantickou dušou, ktorá sa rada obklopuje suvenírmi z ciest či starožitnosťami po babičke, s pár pár dobrými radami si aj Vy dokážete doma vytvoriť štýl, ktorý je Vášmu srdcu najbližší.

Dizajn 1

Zdroj: home-designing.com

1. Pozrite sa do šatníka

Nie nadarmo sa vraví, že šaty robia človeka. Náš šatník totiž väčšinou najvernejšie zobrazuje to, kým v skutočnosti sme. Aké farebné kombinácie sa v ňom nachádzajú najčastejšie? Aké kúsky nosíte najradšej na špeciálne príležitosti?

Možno sa Vám páči nestarnúca klasika v podaní “malých čiernych”, bielej košele a modrých džínsov, pričom nadčasovosť a nevtieravý štýl Vám bude blízky aj v interiéri. Alebo sa skôr obliekate do kvetinových košiel či veselých batikovaných šiat? Čo tak porozmýšlať nad štýlovou tapetou s originálnym hippie vzorom, ktorá by skrášlila Vašu obývačku alebo spáľnu?

Výber šiat sa môže vo Vašom interiéri odzrkadliť rovnako v materiáloch a vzoroch, ktoré použijete na zariadení a doplnkoch.

Dizajn 2

Zdroj: lillyandgrant.com

2. Vyberte svoje obľúbené doplnky

Skúste sa chvíľu poprechádzať po svojom byte či dome a porozmýšlať nad doplnkami, ktoré máte najradšej. Nie vždy nás na nejakej veci upúta materiál alebo farba, ale väčšinou je to pocit, ktorý v nás vyvoláva. Zozbierajte si tieto predmety  na jedno miesto ako reprezentáciu toho, ako by mal Váš domov vyzerať a aký by ste z neho mali mať pocit.

Dizajn 3

Zdroj: jolijolidesign.com

4. Rozšírte si kreatívne obzory

Návšteva nového zaujímavého miesta nám často pomáha vidieť veci z úplne inej perspektívy. Zahraničná dovolenka v destinácii, ktorá nás inšpiruje svojou kultúrou či architektúrou, alebo návšteva miestnej galérie či dizajnovej reštaurácie dokáže zanechať pečať na Vašom osobnom štýle či vnímaní priestoru. Pokiaľ sa zaujímate o domovy slávnych osobností, je tiež dosť pravdepodobné, že by ste niečo zo štýlu Vašej obľubenej celebrity dokázali preniesť aj do Vášho interiéru.

Dizajn 4

Zdroj: fireclaytile.com

5. Vytvorte si moodboard

Spomínate si, ako ste ako dieťa na hodinách výtvarnej výchovy robili koláž z výstrižkov časopisov? Možno budete prekvapení, ale tvorba podobnej “náladovej nástenky” alebo inak povedané moodboardu patrí k štandardným postupom aj pri práci interiérového dizajnéra. “Zvyčajne dávam mojim klientom úlohu zhromaždiť tak veľa inšpiratívnych fotografií, ako je to možné, z rôznych sfér: umienie, cestovanie, príroda, móda, šperky, filmy, interiéry, história, až ich skompilujem do obrovskej inšpiratívnej nástenky” opisuje dizajnérka Diana Rose. Následne sa ich spýta, čo sa im na jednotlivých obrázkoch páči najviac. “Môže to byť špecifický pocit, ktorý evokujú, kombinácia farieb, unikátna textúra, hra foriem a tvarov, alebo historické emelenty,” poznamenáva. Tento proces pomáha Rose zistiť indície pre čo najpresnejšie určenie štýlu klienta. 

Pri hľadaní inšpirácii sa tiež neváhajte inšpirovať digitálnym svetom – či už je to Váš obľúbený dizajnový blog, televízna relácia, alebo webstránky so zaujímavými fotografiami interiérov. Viac o charakteristike jednotlivých štýlov interiéru sa dočítate aj v archíve na mojom blogu.

Dizajn 6

Zdroj: harmonaisvisual.com

Zdroje:

How to Choose a Design Style that Feels Right for You – jane at home

https://www.thespruce.com/discover-your-favorite-decorating-style-1976537

Interior Design Styles 101: The Ultimate Guide To Defining Decorating Styles in 2022

https://www.impressiveinteriordesign.com/choose-your-interior-design-style/

Zdroj titulná fotka:

www.arch2o.com/longhouse-tws-partners/

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn