Originálna chata, ktorú si viete upraviť podľa nálady alebo počasia

Za projektom tejto unikátnej stavby stojí sen matky, ktorá požiadala svojho syna o navrhnutie chaty v lone prírody, kde by mohla nerušene oddychovať pri maľovaní alebo čítaní kníh. V tom čase možno netušila, že projekt jej syna dokonale očarí nielen ju, ale aj medzinárodnú architektonickú porotu. Tá dielo jej syna tento rok dokonca ocenila prestížnym ocenením 2021 Architizer A+Awards.

Reč je návrhu mladého dizajnéra Caspara Scholsa, v tom čase magistra fyziky na univerzite v Amsterdame. Pôvodne hľadal koncept, ako nájsť dynamické spojenie medzi prírodou, človekom a domovom. Jeho projekt „ANNA Stay“ mal byť pôvodne záhradným domčekom, no napokon sa rozrástol na skutočne originálne dielo  ocenené ako tretí najobľúbenejší architektonický projekt v roku 2017 v Holandsku. V tom čase získal aj štipendium na Architektonickej asociácii v Londýne. 

Cabin ANNA 1

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Neskôr sa mu podarilo presadiť v medzinárodnej súťaži Architizer A+Awards 2021 medzi 5 000 projektami z viac ako 100 krajín sveta. So svojou nezvyčajnou chatou skončil medzi 5 ocenenými autormi. Svoj úspech Scols okomentoval  slovami: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo získať cenu A+ Awards. Je pre mňa veľká česť byť ocenený touto prestížnou cenou. Projektom ANNA Stay chceme pozvať ľudí, aby zažili pobyt vonku a vytvorili hlbšie spojenie s prírodou, sebou samým a ostatnými. Veríme, že zvýšenie tejto citlivosti povedie k väčšej láske a starostlivosti o prírodu, planétu a ľudí ako celok.“

Originalita chaty „ANNA Stay“ spočíva v tom, že spája sklenený interiér a exteriér tak, aby sa prispôsobili akejkoľvek nálade, príležitosti alebo poveternostným podmienkam. Jej konštrukciu tvoria dve „škrupiny“ na protiľahlých koncoch, ktoré autor dynamicky prepojil koľajnicami. Stredová časť, vrátene strechy  je presklená a technicky podoprená drevenými piliermi. Zatvorená poslúži ako samostatná miestnosť, otvorená ako vonkajšia terasa so zabudovanou vírivkou a ďalšími vymoženosťami. Práve vďaka koľajniciam je možné drevenú časť so sklenenou časťou flexibilne posúvať. 

Cabin ANNA3

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

„Myšlienka projektu ANNA Stay je odvodená z túžby žiť s prírodnými živlami a neskrývať sa pred nimi. Ide predovšetkým o pobyt vonku a o vytvorenie dynamickej interakcie medzi vami, chatou ANNA ako vašim domovom a prírodou,“  spomína Schols.

Cabin ANNA4

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Chata Vám svojim technickým riešením umožní pravidelne prispôsobovať jej identitu tak, ako si každý deň upravujete tú svoju prostredníctvom oblečenia.  „Schopnosť stavby prispôsobiť sa dáva slobodu a pestuje pocit spolupatričnosti. Stanete sa súčasťou všetkého okolo vás a verím, že tento pocit je pre každého hlboký,“  objasňuje autor projektu.

Cabin ANNA5

Zdroj: mojdom.zoznam.sk

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn