Najikonickejšie stavby v Bratislave – I. časť

Historické budovy, pamätníky, hotely – pri prechádzke Bratislavou mnohým z nás padne pohľad na stavby zaujímavé svojou nezvyčajnou architektúrou alebo príbehom. Ktoré z nich možno považovať za tie najikonickejšie postavené v 20. storočí ?

1. Most SNP

Za svoj netradičný vzhľad aj konštrukčné riešenie získal už mnoho svetových ocenení a musím uznať, že pri pohľade na jeho pokrokový dizajn sa niet čomu čudovať. Je najväčším mostom v Bratislave a v roku 2001 bol na Slovensku vyhlásený za stavbu storočia v kategórii mostné stavby.

Oficiálne bol otvorený v roku 1972 a odvtedy sa v Bratislave významne pričinil o zrýchlenie dopravy medzi oboma stranami Dunaja a rozvoj Petržalského sídliska. Pod projekt Nového mosta sa autorsky podpísali architekti Jozef Lacko, Ladislav Kušnír a Ivan Slameň.

Pomyslenou „čerešničkou na dorte“ tejto stavby je vyhliadková veža s reštauráciou UFO (UFO watch.taste.groove) pripomínajúca lietajúci tanier. Výťahom vo východnom pilóne mosta k nej dostanete za 45 minút, ale ten výhľad stojí za to – z jej vyhliadkovej plošiny dovidíš       na krajinu až do vzdialenosti 100 km 😊 Tak šup-šup poponáhľať sa za novými zážitkami !

Most SNP 1 e1606041698380

Zdroj: bratislava24.sk

2. Slavín

Najväčší vojnový pamätník v strednej Európe tvorí ďalšiu ľahko zapamätateľnú dominantu mesta. Bol postavený v rokoch 1957 až 1960 a autorom jeho výtvarného riešenia je architekt Ján Svetlík. Je vysoký úctyhodných 52 metrov a je tu pochovaných 6 845 sovietskych vojakov padlých pri oslobodzovaní mesta počas druhej svetovej vojny. Centrálny obelisk má výšku 39 metrov a na vrchu sa týči 11 metrová socha sovietskeho vojaka od sochára Alexandra Trizuljaka. Na stenách základu sú v mramore vytesané mená slovenských miest s dátumom ich oslobodenia Červenou armádou. Z prilahlých terás sa náštevníkom naskytá prekrásny výhľad na celú Bratislavu. V areály pamätníku nájdete aj diela od viacerých slovenských sochárov 20. storočia – Ladislava Snopeka, Jozefa Kostku, Tibora Bártfaya, Jána Svetlíka a Jána Kulicha.

Slavin

Zdroj: beautifulslovakia.sk

3. Slovenský národný rozhlas

Kto by si pri potulkách širším centrom Bratislavy nevšimol stavbu s netradičným dizajnom obrátenej pyramídy- známu budovu Slovenského národného rozhlasu. Táto unikátna stavba bola dokončená v roku 1983 a pravidelne sa z nej vysiela od 27. marca 1985. Je postavená v štýle socialistického realizmu. Autorský projekt vytvorili Štefan Svetko, Štefan Ďurkovičov a Barnabáš Kissling. Je prakticky prvou oceľovou budovou na Slovensku a po vrchol antény dosahuje výšku 80 metrov. Pýši sa tiež titulom Stavba storočia na Slovensku v kategórii Spoločenské stavby. V roku 2017 bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiaku. Väčšina z nás možno doteraz netušila, že budovu netvorí len jedna, ale hneď dve pyramídy. Prvá pyramída je po obvode budovy a v jej strede sa nachádza železobetónové jadro so schodiskami a výťahmi. Na spomenutom jadre je zavesená druhá, vnútorná pyramída.

Interiér tejto budovy poskytuje veľkorysé priestory nielen pre zamestnancov Slovenského rozhlasu, ale nájdete v nej aj koncertnú sieň s vynikajúcou akustikou a nahrávacie štúdiá.

Slovensky narodny rozhlas

Zdroj : Pamiatkový úrad Slovenskej republiky

4. Dom odborov Istropolis

Toto monumentálne kultúrno-kongresové centrum bolo vybudované na Trnavskom mýte v rokoch 1956-1981. Stojí za ním trojica architektov, prezývaných aj ako „Lordi“ : Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Titl. Projekt Istropolisu podliehal v priebehu rokov významným kultúrno- politickým zmenám a je vzdialený tomu, čo sa prvotne naplánovalo. Cieľom bolo pôvodne uzavrieť blízku križovatku do podoby námestia. Majestátnosť Domu odborov je podčiarknutá jeho obkladom z kubánskeho mramoru, ktorý daroval samotný Fidel Castro.

Na požiadavku komunistickej strany bola budova upravená tak, aby multifunkčné priestory mohli slúžiť zjazdovým a iným kultúrno-spoločenským akciám na vysokej úrovni. V interiéri tak postupne vzniklo kino, jedna menšia sála a hlavná sála s 1280 miestami. Tá diponovala na tú dobu pozoruhodným technickým vybavením. Po roku 1989 však budova postupne prestala spĺňať požiadavky na rozličný typ produkcií a jej údržba sa stala ekonomicky neefektívnou.      V súčasnosti je vlastníkom budovy spoločnosť Immocap, ktorej zámerom je vytvoriť namiesto pôvodnej stavby Nový Istropolis ako moderné kultúrno-kongresové centrum. Viac o plánoch investora sa môžete dočítať tu.

Dom Odborov

Zdroj : visitbratislava.sk

5. Televízna veža na Kamzíku

Už zo širokého okolia sa na kopci Kamzík vyníma ďalší symbol socializmu, železobetónová Televízna veža. Postavená bola v roku 1975 a jej autormi sú  Stanislav Májek, Jakub Tomašák, D. Ferenčik a Juraj Kozák. Tvarom pripomína fľašu od vína, keďže sa nachádza vo vinohradníckej oblasti. V súčasnosti slúži vysielaniu aj verejnosti. Je vysoká 194 metrov a považujeme ju za najvyššiu vežu na Slovensku. Na vrchných podlažiach tejto stavby sa nachádza rotujúca reštaurácia Veža so zaujímavou gastronómiou a panoramatickým výhľadom na celú Bratislavu. Dostaneš sa k nej výťahom, ktorý je namiesto čísel označených písmenami od A po O. V.

Kamzik 1

Zdroj: beautifulslovakia.sk

Zdroje :

www.wikipedia.org

https://refresher.sk/54316-Toto-su-najzvlastnejsie-stavby-ktore-mozes-v-Bratislave-vidiet-Poznas-ich-aj-ty

https://bratislavaregion.travel/poi/4278/televizna-veza-kamzik

https://www.visitbratislava.com/sk/miesta/slavin/

https://www.yimba.sk/novy-istropolis/dom-odborov-istropolis-sa-neda-zachranit

Titulná fotka k článku:

zdroj : www.wikipedia.sk/by Pudelek

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn