Najikonickejšie stavby v Bratislave – II. časť

V tomto článku Vám prinášam ďalšiu päticu najzaujímavejších stavieb, ktoré boli postavené v Bratislave v 20. storočí.

6. Obchodný dom Prior a hotel Kyjev – Kamenné námestie

Najväčší obchodný dom v Československu bol dokončený koncom 60. rokov 20. storočia a pochádza z dielne architekta Ivana Matušíka. S neďalekým hotelom Kyjev boli súčasťou modernistického projektu obnovy Kamenného námestia. Pri ich výstavbe sa architekt inšpiroval abstraktnou kompozíciou vertikály a diagonály, populárnou po celom svete vďaka newyorskému Lever Housu od architekta Bunschafta. Za tento v tom čase netradičný projekt získal Ivan Matušík aj cenu Dušana Jurkoviča. Zaujímavosťou je, že v pôvodnom projekte bola zakreslená aj stanica metra. Celý objekt obchodného domu a sčasti aj hotelu Kyjev bol obložený doskami zo spišského travertínu. Keď sa 20. novembra 1968 okolo 6:00  po prvýkrát otvorili brány Prioru, nápor ľudí bol takmer nezvládnuteľný. Organizátori  preto museli povolať vojsko, aby pred vstupom do  obchodného domu vytvorilo koridor. S tržbou však boli vedúci Prioru spokojní – len za prvý deň sa v tomto obchodnom dome otočilo 5,4 milióna korún československých.  V súčasnosti prebieha revitalizácia tejto nákupnej ikony pod vedením nového investora.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: denník Nový čas

7. Slovenská národná galéria
Kultúrna inštitúcia Slovenskej národnej galérie bola založená v roku 1948, pričom hneď na začiatku bolo problematické nájdenie jej sídla. Napokon a rozhodlo o jej umiestnení do budovy bývalých Vodných kasární na brehu Dunaja. Po rekonštrukcii priestorov pod vedením architektov F. Florianca a K. Rozmányho bola galéria pre verejnosť otvorená 09. mája 1955. Krátko po jej otvorení ale vedenie galérie skonštatovalo, že doterajšie priestory kapacitne nevyhovujú jej potrebám. V roku 1963 preto Zväz slovenských architektov vypísal študijnú úlohu na dostavbu SNG, v ktorej so svojím návrhom zvíťazil  V. Dedeček. Tento významný architekt sa v realizácii svojho projektu rozhodol zdvihnúť nábrežné krídlo budovy tak, že vytvoril na priečelí mostnú koštrukciu. Tá odkryla priehľad do nádvoria galérie. Súčasťou nového areálu sa stala okrem budovy expozícii (Premostenia) aj administratívna budova, amfiteáter a knižnica. Torzo Premostenia konceptuálne odráža oživenie v architektúre 60. a 70 rokov. 
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: slovakia.travel.sk

8. Jurkovičova tepláreň

Tento nezvyčajný objekt, vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku,  sa v súčasnosti nachádza uprostred develóperského projektu Skypark . Zaujímavosťou je, že aj keď oficiálnym autorom budovy kotolne je náš velikán architektúry Dušan Jurkovič, pri turbínovej hale neexistujú oficiálne podklady preukazujúce jeho autorstvo. Budova teplárne sa začala stavať na prelome 30. a 40. rokov  20. storočia a jej exteriér tvorí typický červený tehlový plášť. Dominantou tejto stavby je západná osemosmová fasáda, ktorá je po stranách ohraničená dvoma vežovými rizalitmi pripomínajúcimi siluetu bratislavského hradu. Na východnej fasáde zas zaujme viacpodlažná vežička ustúpená do vnútra objektu. V súčastnosti pod vedením investora Penta Investments prebieha revitalizácia tejto budovy, pričom v jej vnútri by mal vzniknúť jedinečný priestor spájajúci workshopy, trhy, kaviareň, reštauráciu a zdielané pracovné priestory. Viac o projekte sa dočítate tu.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: bratislavskenoviny.sk

9. Univerzita Komenského – Šafárikovo námestie

Najstaršia slovenská univerzita sídli v budove, ktorá bola pôvodne postavená pre účely zriadenia Štátneho obchodného domu v Bratislave. Na projekte tejto stavby sa podielal akademický architekt František Krupka a pri jeho návrhu sa inšpiroval viedenskou reprezentatívnou architektúrou. V roku 1934  bola budova upravená pre potreby novej bratislavskej univerzity, pričom moderný klasicizmus budovy bol doplnený o prvky nastupujúcej moderny. Slávnostné otvorenie budovy Univerzity Komenského prebehlo 11. marca 1937. V roku 1977 si priestorové požiadavky univerzity vyžiadali rozšírenie zadnej časti, ktorú pristavali podľa projektu V. Karflíka.  V prvej polovici deväťdesiatych rokov sa pod vedením architektov Jána Miloslava Bahnu, Františka Starého a Igora Palča rozdelila funkcia hlavnej auly, pričom na prvom poschodí vznikla reprezentatívna rektorská sieň a hore poslucháreň.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zroj: uniba.sk

 

10. Budova YMCA – Karpatská ulica

Táto národná kultúrna pamiatka stojí na križovatke Karpatskej a Šancovej ulice. S jej vznikom sa viaže silná filantropická myšlienka, keďže je prvou stavbou mládežníckeho hnutia YMCA na európskom kontinente. Jej výstavba bola financovaná z príspevkov americkej mládežníckej organizácie YMCA a československého štátu, ktorý pomohol uhradiť 40% všetkých nákladov. Nachádza sa na mieste bývalých kvetinových záhrad bratislavského mecenáša, baróna Juraja von Shulpe, ktorý sa nadchol pre myšlienky združenia. Bola postavená na návrh českých architektov pôsobiacich v Bratislave, Jiřího Grossmana a Aloisa Balána a spája v sebe prvky modernistického hnutia, anglickej tehlovej architektúry, dekoratívneho experimentovania a nesmelého prechodu k funkcionalizmu.  Budova tohto mládežníckeho hnutia poskytovala priestor pre odborné večerné kurzy, kultúrne podujatia, prednášky, divadelné, filmové predstavenia a spoločenské večierky. Od roku 1939 do roku 1945 bola YMCA na Slovensku zakázaná a v období socializmu tiež nemohla na našom území vykonávať žiadnu činnosť. Do rúk združenia YMCA na Slovensku sa správa budovy dostala až v roku 2014.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroj: budovaymca.wordpress.com

 

Zdroje :

wikipedia.sk

https://refresher.sk/54316-Toto-su-najzvlastnejsie-stavby-ktore-mozes-v-Bratislave-vidiet-Poznas-ich-aj-ty

https://uniba.sk/o-univerzite/historia/

https://www.sng.sk/sk/o-galerii/historia

http://www.gutgut.sk/JURKOVICOVA-TEPLAREN

https://bratislava.dnes24.sk/jurkovicova-teplaren-bude-dominantou-mestskeho-parku-v-komplexe-sky-park-263206

https://skypark.sk/sk/kancelarie/jurkovicova-teplaren

https://budovaymca.wordpress.com/historia/

https://www.teraz.sk/slovensko/archiv-fotky-otvorenie-prior-bratislava/167255-clanok.html

Titulná fotka k článku:

www.nikongritti-foto.com

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn