Mountain Refuge – dizajnová kabína v lone prírody

Pri prvých lúčoch jarného slnka mnohých z nás láka pobyt v prírode. Verím, že už toto leto si budeme môcť užiť aspoň dovolenku v slovenských horách. Pokiaľ ste ešte k tomu aj dobrodružný typ, určite si zamilujete pobyt v útulnej horskej chate. Inšpirujte sa jednou originálnou, ktorú navrhol taliansky tím dizajnérov Massimo Gnocchi a Paolo Danesi.

Kabina 1 1

Zdroj: dezeen.com

Ich projekt s názvom Mountain Refuge predstavuje montovaný mikrodom v štýle horskej kabíny vyrobený z preglejky. Dvojica si tiež založila startupovú spoločnosť, aby si našli partnera na uskutočnenie tohto vizionárskeho konceptu. 

Mountain Refuge  mal zároveň predstavovať moderné poňatie tradičnej kabíny, ktorá by jej obyvateľom pomohla nájsť spojenie s prírodou. Ako uviedli Gnocchi a Danesi : „Koncept kabíny je inšpirovaný tradičnými archetypmi evokovanými prostredníctvom súčasných princípov.„

mountain refuge massimo cabin concept architecture dezeen 2364 col 1

Zdroj: dezeen.com

Originálny projekt navrhnutý ako modulárny dom ponúka využiteľný priestor o rozlohe  24 m2, ku ktorému je tiež možné pripojiť druhý modul o rozlohe 12 m2  podlahovej plochy.

Prudko sklonená strecha tohto príbytku je zasadená v ostrom uhle nad vonkajšou stenou. Tá je  zasklená od podlahy až po strop, čím sa maximalizuje výhľad na okolitú krajinu.

Kabina 3

Zdroj: dezeen.com

Ako je znázornené na vrchnom obrázku, šikmá strecha druhého modulu je navrhnutá v opačnom smere. Pod ňou by sa vytvoril vyvýšený spánkový kút, na ktorý sa návštevníci dostanú zabudovaným schodiskom.

Gnocchi a Danesi zároveň natreli exteriér preglejky kabíny borovicovým dechtom, aby bol odolný proti poveternostným vplyvom. Vo vnútri kabíny ponechali bledé drevo v prirodzenom stave. Vytvorili tým minimalistickú, ale zato útulnú kulisu.

Kabina 4

Zdroj: dezeen.sk

V pôvodnom návrhu je interiér kabíny vybavený štýlovým závesným krbom a rustikálnymi drevenými stoličkami z pňov alebo pohodlnými kreslami. Malo by sa v ňom nájsť miesto pre kuchynský kút s umývadlom a sporákom, ale aj pre pohodlnú kúpeľňu s rožným sprchovým kútom.

Kabina 5

Zdroj: dezeen.com

Po vonkajšom obvode kabíny je navrhnutá terasa, kde si jej návštevníci môžu vychutnať rannú kávu alebo nočné pozorovanie hviezd.

Gnocchi a Danesi koncipovali Mountain Refuge tak, aby nevyžadoval základy. Ak je to však v teréne nevyhnutné, ako oporu možno využiť aj tenkú betónovú dosku. 

Kabina 6

Zdroj: dezeen.com

Aj keď  návrh tohto dua talianskych architektov nepochybne zaujme svojim netradičným dizajnom, vo svete nájdeme aj iné podobné projekty. Jedným z nich je napríklad  modulový dom na strome v tvare rúrky pre startup s malými obytnými domami Baumbau. 

Zdroj: 

https://www.dezeen.com/2020/07/06/mountain-refuge-is-a-concept-for-a-tiny-modular-cabin/?fbclid=IwAR1yNgCqbpyna_lZWdZts6qcqPLj-ETzrmMlvjatCHCMI3X3V4qsGeYFlH

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn