Kúpele Grössling – stará dáma v novom šate

Historické kúpele v centre hlavného mesta sa vryli do pamäti viacerých generácii Bratislavčanov ako miesto aktívneho oddychu ale aj spoločenských stretnutí. Nachádzajú sa na rohu Medenej, Kúpeľnej ulice a Vajanského nábrežia. Vznikli v roku 1895 na návrh architekta Adalberta Swobody, pričom ich postavil známy bratislavský staviteľ Károly Gratzl. V tej dobe mali kúpele predovšetkým rekreačný a liečebný účel. Liečili sa tu predovšetkým choroby žalúdka, obličiek, mechúra, neurózy, krvné choroby, bolesti chrbta, svalov, zhybov a obezita.

Kúpele boli z architektonického a stavebného hľadiska vybudované na špičkovej úrovni, ale svoj vrchol návštevnosti dosiahli už v roku 1914. Odvtedy ich sláva postupne upadala. V priebehu nasledujúcich desaťročí boli viackrát prestavované, aby vyhovovali novým potrebám. Po rekonštrukcii v rokoch 1920-1930 pod vedením architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vésceia pribudla ďalšia významnejšia prestavba v 70. rokoch, kedy bola podporená hlavne ich športová funkcia. Kúpele boli uzavreté v roku 1994 a odvtedy chátrali.

Zašlé čaro tohto zaujímavého miesta sa v posledných rokoch snažil obnoviť hlavne Metropolitný inštitút Bratislava. Pod vedením Gábora Bindicsa, popredného odborníka na oživovanie opustených a nefungujúcich priestranstiev, mesto chcelo kúpeľom prinavrátiť ich športovú a rekreačnú funkciu.

V marci 2020 bola preto vyhlásená medzinárodná architektonická súťaž, zameraná na rekonštrukciu kúpeľného komplexu. Mesto prekvapil mimoriadny záujem, prihlásilo sa až 17 súťažných tímov zo 17 krajín sveta. Od leta až do vyhotovenia súťaže na projekte pracovalo už len 5 postupujúcich tímov: taliansky tím OPPS Architettura, slovenský tím Grau architects – MRCK Group, slovenský tím Tvar a Roar architekti – A-design, český tím mar.s architects a maďsrský tím Deicheler Jakab Stúdió Bt.

Napokon odbornú porotu v zložení Iľja Skonček, Lászlo Kovács, Adam Halíř, Henrieta Moravčíková, Peter Lényi najviac odlovil návrh florenského tímu architektov z OPPS Architettura. Podľa názoru poroty ich vízia najviac reflektuje zámer mesta vytvoriť pokojný mestský blok. Do priestorov kúpeľov by sa podľa projektu mala presťahovať pobočka Mestskej knižnice Bratislava na Laurinskej ulici, pribudnúť by mala aj nová kaviareň, vonkajší bazén či saunový svet. Nový návrh zahŕňa rekonštrukciu pôvodnej budovy aj prístavby, otvára arkády a spája štýly do uceleného bloku pomocou skleníkového prekrytia. Počíta sa tiež s obnovou vnútorného bazéna, ktorý bol zasypaný pri prestavbe v 40- tych rokoch a revitalizáciou parku na Medenej ulici. Vstup do budovy architekti vrátili na jeho pôvodné miesto z roku 1985, na roh Medenej a Kúpeľnej ulice.

Jednou z podmienok mesta pri prestavbe kúpeľov bolo využiť na ich chod čo najviac zelenej energie: Pre finančnú náročnosť tohto riešenia však muselo ustúpiť z časti svojich požiadaviek. Približne 80 percent tepla plánujú kúpele získavať z tepelnej energie. Okrem toho využijú tiež kogeneračné jednotky.

Obnova komplexu má stáť 14 miliónov eur. Primárot Vallo tiež informoval, že mesto plánuje získať 3 až 5 miliónov eur od slovenského investičného holdingu. Zámerom je vytvoriť akciovú spoločnosť, kde bude mať holding akcie. Časť peňazí sa pokryje zo štátneho rozpočtu a vzhľadom na to, že pôjde o ekonomickú stavbu, časťou peňazí by mohlo prispieť aj ministerstvo životného prostredia. Podľa primátora si mesto v prípade potreby požičia časť peňazí aj od banky.

Rekonštrukčné práce na stavbe sa už začali. Zakonzervovala sa napríklad sklenená strecha, do ktorej sa poriadne zahryzol zub času. Tento rok by sa mal rekonštruovať historický komín a budúci rok revitalizovať park na Medenej. Knižnicu plánujú presunúť do priestorov kúpeľov roku v 2023 a o rok na to sprístupniť aj bazén. Dokončenie projektu je na pláne v roku 2025.

DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru
DesignLiving - Interiérový dizajn a zariaďovanie interiéru na mieru

Zdroje: 

 https://www.yimba.sk/rekonstrukcia-kupelov-grossling/kupele-grossling-sa-zmenia-ako-vyzeraju-dnes

 

https://www.archinfo.sk/diskusia/blog/sutaze/grossling-vysledky-medzinarodnej-sutaze-na-obnovu-mestskych-kupelov.html

 

https://www.asb.sk/architektura/nove-kupele-grossling-obnovia-zasypany-bazen

 

 

https://video.sme.sk/c/22527141/pozrite-si-ako-budu-vyzerat-nove-kupele-grossling-video.html

 

 

https://spectator.sme.sk/c/22576608/italian-architects-to-design-refurbishing-of-bratislavas-iconic-bathhouse.html

 

Zdroj video:

 https://www.youtube.com/watch?v=CyNu6f9grfA

 

Zdroj obrázky:

 

https://www.asb.sk/architektura/nove-kupele-grossling-obnovia-zasypany-bazen

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn