Fantastický úspech slovenského dizajnu – Ôsmy kontinent získal ocenenie Grand Prix 2020

Riešenie enviromentálnych problémov súčasnej generácie sa stále viac dostáva do popredia tvorby nielen zahraničných, ale aj slovenských dizajnérov.  Medzi najväčšie výzvy v tejto oblasti možno zaradiť  pribúdajúci odpad. Ten sa hromadí nielen na súši, ale čoraz väčšmi aj na vodnej hladine.          Len na povrchu Tichého oceánu tvorí plochu viac ako 1,6 milióna metrov štvorcových. Pre jeho veľkú rozlohu sa táto plávajúca masa často nazýva aj Ôsmy svetadiel alebo kontinent. 

Práve tento pojem inšpiroval mladú slovenskú dizajnérku Lenku Petrákovú pri tvorbe plávajúcej stanice, zameriavajúcej sa na riešenie ekologického problému s odpadom  v oceánoch. Jej vizionársky projekt zaujal aj odbornú porotu, ktorá mu udelila cenu Grand Prix 2020 za architektúru a inováciu mora od Nadácie Jacques Rougerie . Spomínaná francúzska nadácia oceňuje  inšpiratívne projekty a podporuje spoluprácu medzi vedcami a dizajnérmi. 

Projekt The 8th Continent pozostáva z prepojených budov v tvare kvetných lístkov stojacich na chápadlových plošinách. Celý komplex spolupracuje na zhromažďovaní odpadu z vodnej hladiny a jeho premene na recyklovatelný materiál. Okrem výskumného a vzdelávacieho centra zameraného      na štúdium morského prostredia zahŕňa aj sleník, v ktorom sa pestujú rastliny len pomocou vody metódou hydroponickej kultivácie. Súčasťou štúdie plávajúcej stanice sú tiež priestory určené výskumnému tímu.  

Aerodinamické tvary celého komplexu boli koncipované tak, aby umožňovali silnému oceánskemu vetru voľne okolo nich prúdiť bez zbytočnej záťaže na povrch budov. Projekt tiež umožnuje zhromažďovanie vody na zavlažovanie a kumuláciu prívalovej a slnečnej energie. Zámerom dizajnérky bola totiž čo najväčšia miera jeho sebestačnosti a adaptácie na morské prostredie. 

Podľa slov autorsky štúdie Lenky Petrákovej „aj keď sa jedná o nezrealizovaný projekt, ako povedal Jules Verne, všetko, čo si jeden dokáže predstaviť, iný dokáže uskutočniť.“ Mladá Slovenka, ktorá v súčasnosti pôsobí pod slávnou značkou Zaha Hadid Architects si tiež myslí, že práve dnes je  ten správny čas snažiť sa pomocou technických, architektonických a umeleckých výtvorov o enviromentálne udržateľnejšiu a čistejšiu budúcnosť.

Zdroje:

www.unitedlife.sk/fantasticky-svetovy-uspech-slovenska-dizajnerka-lenka-petrakova-ziskala-ocenenie-za-skvostny-8-kontinent/

https://www.calvertjournal.com/articles/show/12435/slovak-designer-award-sustainable-ocean-cleaning-plant-plastic-pollution-lenka-petrakova

https://www.designboom.com/architecture/the-8th-continent-lenka-petrakova-clean-up-oceans

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn