Dokonalý súzvuk s prírodou – unikátny dom so skleníkom na streche

Väčšina z nás je počas pandémie vyčerpaných z domáceho prostredia a aktívne vyhľadáva kontakt s prírodou. Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že by kúsok prírody zavítal priamo k vám domov? České štúdio RichardDavidArchitekti túto myšlienku uchopilo dokonale pri návrhu projektu, ktorý spája obytný dom so skleníkom v jednej stavbe.

Sklenik 1 1

Zdroj: dezeen.com

Ich kreatívny počin nájdete v prostredí malebnej českej dediny Chlum u Hořic. Základ tohto projektu tvorí jednopodlažný obytný dom, ktorého strechu pokrýva skleník s exotickými kaktusmi. Z priestoru netypického podkrovia si môžu majitelia vychutnávať nádherný 360 ̊ výhľad na priľahlý ovocný sad. Umiestnenie skleníka nad obytnou časťou nepochybne pomohlo ušetriť materiál na jeho základy, využiť teplo prichádzajúce z domu a umožniť prístup do podkrovnej „rajskej záhrady“ suchou nohou. Kým na spodnom podlaží domu nájdete murované steny s betónovými stĺpmi obložené smrekovcom, podkrovie tvorí oceľový rám.

Sklenik 3 1

Zdroj: dezeen.com

Strecha skleníka je vyrobená zo štvorkomorového dutého priesvitného polykarbonátu. Poskytuje prístrešok pre terasu, ktorá obkolesuje dom zo všetkých strán.

Práve táto nezvyčajná terasa je podľa projektantov najzaujímavejším prvkom stavby. Po jednoramennom oceľovom schodisku sa z nej dostanete priamo do skleníka. Zároveň poskytuje priamy prístup do každej miestnosti v dome, čo je pre stredoeurópsku architektúru viac ako neštandardné. V strede domu, ktorého interiér navrhovali dizajnérky Jana Médková a Dana Médková, je veľká obývačka spojená s jedálňou. Tento priestor je ďalej prepojený so vstupnou halou, ktorú je v prípade potreby možné oddeliť ťažkým závesom. V južnej časti sa nachádza technické zázemie a pracovňa a v tej severnej je situovaná situovaná spálňa, šatňa a hlavná kúpeľňa. Celý interiér sa otvára do ovocného sadu prostredníctvom veľkoformátových posuvných okien, ktoré sú orientované prevažne na západnú a východnú stranu.

Sklenik 4

Zdroj: dezeen.com

Sklenik 5

Zdroj: dezeen.com

Sklenik 6

Zdroj: dezeen.com

Zdroje:

https://www.dezeen.com/2020/05/22/richardavidarchitekti-tops-czech-home-with-a-greenhouse/

https://www.archinfo.sk/diela/rodinny-dom/dom-so-sklenikom-chlum-u-horic.html

 https://mojdom.zoznam.sk/byvanie/navsteva/velky-sklenik-pre-pestovanie-kaktusov-ako-strecha-rodinneho-domu/

 

Zdroj titulná fotka:

 

https://www.dezeen.com/2020/05/22/richardavidarchitekti-tops-czech-home-with-a-greenhouse/

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn